A munkanélküliségi ráta egyre alacsonyabb a Csallóközben. 2016 elején még 8,7 százalékos volt a munkanélküliek aránya a Dunaszerdahelyi járásban, ami jelenleg 5,2 százalék alatt van. A hiányzó munkaerőt külföldről igyekeznek pótolni.

A munkanélküliségi ráta Szlovákia nyugati részén egyre alacsonyabb, de országosan is egyre kevesebb a munkanélküli. A munkaügyi hivatalok egyre kevésbé tudnak munkaerőt biztosítani az újonnan induló vállalkozóknak vagy a termelésüket bővítő vállalatoknak – írja a hirek.sk.

Egyre gyakrabban érkeznek külföldi munkavállalók a térségbe, akiknek a munkahivatal akkor engedélyezi a munkavállalást, ha hazai munkaerőt nem tudnak biztosítani az adott munkakör betöltésére.

„8,7 százalékal kezdtük a 2016-os évet, 5,4 százalékkal zártuk, ez mára lecsökkent 5,2-re. Egy nagyon egészséges ökonómiában 3-5 százaléknál mérik a normál munkanélküliséget, és itt már a piacot nem biztos, hogy ki fogjuk tudni elégíteni. Legjobban a vendéglátóiparban látjuk ezt az igényt” – mondta Kmeť Richard, a Dunaszerdahelyi járási munkaügyi hivatal igazgatója. 

Akik az unión kívülről érkeznek és van magyar állampolgárságuk, azoknak könnyebb a munkavállalás. Leggyakrabban a szomszédos Kárpátaljáról, illetve a Vajdaságból jönnek munkavállalók, akiknek az itt megkereshető jövedelem az otthoni havi bérük. Az egyik dunaszerdahelyi péküzemben már húsz Kárpátaljáról érkezett vendégmunkás dolgozik.

„A szabad munkaerő szinte nagyobbik csoportja az, amelyik semmiképpen nem kapcsolható a munkaerőpiacra. Tehát egyszerűen nem akar vagy nem tud dolgozni. A kisebbik csoport az, amelyik valamilyen körülmények, család, utazás miatt nem tud munkát vállalni” – nyilatkozta Ambrovics Ferenc, az Ambropek igazgatója.

Sok esetben nyelvi akadályokkal sem kell megbirkózniuk a Csallóközbe érkező vendégmunkásoknak, hiszen jobbára magyar nyelvi környezetből érkeznek magyar nyelvi közegbe.

Bábics Anita, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Építőipari Szakközépiskola igazgatóhelyettese elmondta, hogy az építőipari szakmákban nagyon gyér a jelentkezés.

„A minisztérium is kimutatta, hogy a bádogos egész Szlovákiában hiányszakma. Az iskolánkban 17-18 éve végeztek az utolsó bádogosok, azóta nincs érdeklődés. Ugyanilyen hiányszakmának számít a lakatos, a tetőfedő, akár a padlóburkol. Jelen pillanatban a következő szakmákat tanítjuk: festő, asztalos, ács, vízvezeték szerelő, kőműves” – fejtette ki.

„Úgy érzem, hogy ezek a szakmák nálunk nincsenek megbecsülve” – tette hozzá az igazgatóhelyettes.