Home Pénzügyek Egyre több kisvállalat pályázik európai uniós pénzekre

Egyre több kisvállalat pályázik európai uniós pénzekre

0
Egyre több kisvállalat pályázik európai uniós pénzekre

Jelentős az érdeklődés a július elején megjelent, a kis- és középvállalkozásoknak szánt kapacitásbővítési pályázatok iránt, a múlt hét végéig csaknem 1630 projektterv érkezett be a gazdaságfejlesztési programért felelős szaktárcához – írja a Napi Gazdaság.

A hazai kis- és középvállalkozások (kkv) beruházási kedve, az EU-pályázatok és az MNB növekedési hitelprogramjának (nhp) év végi zárása a program felpörgését vetíti előre a második félévre – írja a Napi.hu.

A Budapest Bank vállalati szakértői szerint e három tényező együtt újabb lökést adhat a hitelprogramnak. Egyrészt az a tapasztalat, hogy a kkv-k nem számítanak az nhp2 meghosszabbítására, ezért decemberig élni kívánnak a program adta lehetőségekkel. Ehhez adódik hozzá a kkv-k beruházási kedvének növekedése. Az ezzel kapcsolatos piackutatás alátámasztja, hogy a kis- és középvállalkozások több mint fele ért el árbevétel-növekedést tavaly, és pozitívabb jövőképpel bírnak, több beruházást és jelentős munkahelybővítést terveznek az idén.

Harmadik tényezőként az nhp második szakaszának utolsó hónapjaira várt hajrát erősíthetik a közelmúltban kiírt EU-pályázatok is, hiszen ezek előfinanszírozása nhp-s forrásból is lehetséges – véli Tóth Viktor, a Budapest Bank Business, a bank vállalati üzletágának vezetője.

A bank csaknem 3700 szerződést kötött 2015. június 30-ig a növekedési hitelprogram második szakaszában, amelynek egyharmadát a bank számára kiemelt fontosságú agrárszektorba kihelyezett hitelek tették ki. A kkv-k körében a hiteligénylések átlagos összege 67 millió forint volt, legtöbben beruházási hitelért folyamodtak (az igénylések több mint 60 százaléka), a fennmaradó részt a forgóeszköz hitelek adták.

A bankcsoport kiemelt figyelmet fordít a legkisebb, kétszázmillió forint alatti árbevételű vállalkozásokra is: csaknem kétmilliárd forint hitelt folyósított ezen szegmens részére. A kisvállalkozások által felvett átlagos hitel összege 8,5 millió forint volt, és e cégeknél is a beruházási hitel volt a keresettebb: a szerződések 80 százalékát e termékre kötötték.

Az nhp2-es kihelyezéseknél a pénzintézet leányvállalatai is szép teljesítményt produkáltak az elmúlt fél évben: a Budapest Lízingnél megkötött szerződések összértéke június végére meghaladta a 21 milliárd forintot, a Budapest Autóé pedig megközelítette a 6 milliárd forintot. A Budapest Lízing teljes hitelkihelyezése 2015 első félévében 39 százalékkal meghaladta az előző év első hasonló időszakáét, ezzel a cég teljes lízingállománya elérte az 50 milliárd forintot.

KamaraOnline/Napi.hu