Az MNB 80 millió forint bírságot szabott ki a Raiffeisen Bankra a tőkeszámítási, kockázatkezelési, informatikai, a pénzmosás elleni, valamint a befektetési szolgáltatási tevékenységet érintő egyes hiányosságok miatt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot végzett a Raiffeisen Banknál, illetve az összevont alapú felügyelet alá tartozó leányvállalatainál, a Raiffeisen Lízingnél és a Raiffeisen Corporate Lízingnél. A jegybank a 2014. január 1-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot tekintette át. A csoportvizsgálat a Raiffeisennél egyebek között a hitelkockázat kezelésére – így a belső szabályozásra, az átstrukturált és nem teljesítő hitelek kezelésére, az értékvesztés meghatározási módszertanra, a fedezetértékelésre, továbbá az adatszolgáltatásra – vonatkozóan állapított meg hiányosságokat.
Problémát talált a MNB emellett a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzésére irányuló tevékenység, s az informatikai biztonság terén is. A bank emellett a befektetési szolgáltatási tevékenysége során nem felelt meg maradéktalanul a pénzügyi eszközök kezelésére, portfoliókezelésre, belső kontrollfunkciókra és az alkalmassági ügyféltesztekre vonatkozó jogszabályi előírásoknak sem.
Mindezek nyomán az MNB ma közzétett határozatában kötelezte a Raiffeisen Bankot, hogy legkésőbb a határozat kézhezvételét követő három, illetve hat hónapon belül, a tőkeszámítás körében pedig 2018. január 1-ig tegye meg a szükséges intézkedéseket a feltárt hiányosságok megszüntetésére. Így gondoskodjon arról, hogy a belső szabályozás, a fedezetértékelési és kontroll folyamatok, s az adatszolgáltatás teljes körűen feleljen meg a jogszabályi előírásoknak. Ugyancsak mindenben meg kell felelnie a jogszabályoknak a szavatoló tőke és a tőkekövetelmény kiszámítása, az informatikai biztonsági rendszerek működése, a pénzügyi eszközök kezelése, továbbá a pénzmosásra vagy terrorizmus finanszírozására utaló körülmények bejelentése során.
A hiányosságok miatt a jegybank összesen 80 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a bankkal szemben. Ezt különösen indokolttá tette a pénzügyi és befektetési szolgáltatási tevékenység körében megállapított jogsértések száma és súlya, illetve egyes jogsértések ismétlődése. Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy az ügyfeleket nem érte érdeksérelem, s időközben a beruházások megvalósultak.