Mintegy 800 tétel között Francesco Solimena olasz barokk festő Az uralkodás allegóriája című festményét is árverésre bocsátja a BÁV 84. Művészeti árverésén, amelyet december 3. és 5. között rendeznek a MOM Kulturális Központban.

A BÁV tájékoztatója szerint jóval a nemzetközi ár alatt juthatnak hozzá a műgyűjtők vagy a befektetők az itáliai barokk egyik remekművéhez: Az uralkodás allegóriája 8,5 millió forinttól kelhet el az árverésen.

A 18. század elején, Francesco Solimena (1657-1747) legjelentősebb alkotói korszakában született festmény lenyűgöző részletgazdagsággal jeleníti meg a hatalom, az igazságosság és a bölcsesség eszméit.

A mű ugyanakkor egyfajta remekül kidolgozott mintadarab, úgynevezett ricordo, amelyet a mester a lehetséges megrendelőknek meg tudott mutatni, majd a személyes igényeknek megfelelően tudta azt alakítani. A festmény közepét elfoglaló pajzs például az árverésre kerülő képen üresen jelenik meg, ám kitölthető volt a megrendelő uralkodó vagy előkelőség jelképeivel vagy arcképével.

Francesco Solimena Európa uralkodói udvarainak elismert és kedvelt festője volt. Bőkezű támogatóinak is köszönhetően hatalmas vagyonra tett szert és bárói rangig jutott. Alkotásai XIV. Lajos francia király, Savoyai Jenő herceg vagy II. Károly spanyol király gyűjteményeit is gazdagították. Közrejátszott ebben az is, hogy a nápolyi barokk kiemelkedő mesterének művei gyakorta a megrendelő egyedi igényeihez is igazodtak, ezzel politikai és reprezentációs célokat is szolgáltak.

Kovács Zoltán művészettörténész szerint a BÁV árverésén szereplő festmény értékét emeli, hogy testvérdarabjai a világ két meghatározó művészeti intézményében: a londoni National Galleryben és a szentpétervári Ermitázsban találhatók. Az Ermitázsban őrzött kompozíció, Solimena egyik főműve és a Budapesten licit alá kerülő alkotás közötti legjelentősebb különbség a puttók által tartott pajzson fedezhető fel. A szentpétervári képen a pajzson felirat és Nagy Katalin cárnő portréja jelenik meg.

A képet eredetileg XIV. Lajos francia király tiszteletére készíttette Filippo Antonio Gualtieri (1660-1728) bíboros, a pápa franciaországi követe, és azt – a művészettörténész szerint – jó eséllyel a Budapesten kalapács alá kerülő műről másolták. A napkirály képmását Katalin cárnő festettette át, amikor a kép a 18. században Párizsból Oroszországba került. Ismertek ugyanakkor olyan változatok is, amelyeken II. Károly spanyol király, Anjou Fülöp, illetve Savoyai Jenő herceg képmása jelenik meg a pajzson.

Az uralkodás allegóriája művészi értékével együtt különleges befektetési lehetőséget is kínál. A Sotheby’s 2001-es New York-i aukcióján például a Budapesten kalapács alá kerülő alkotáshoz nagyon közel álló részleteket mutató, a pajzson II. Károly spanyol király arcképét megjelenítő festmény 74 500 dollárért, mai árfolyamon csaknem 30 millió forintnak megfelelő összegért kelt el.

A 84. Művészeti aukció más barokk festményeket, valamint modern művészeti alkotásokat, szobrokat és műtárgyakat is kínál a klasszikus ékszerek és órák mellett. Az aukció tételei december 1-ig tekinthetők meg a BÁV ART Aukciósház és Galériában.

(Forrás: MTI, fotó: BÁV Art)