Az adókedvezményes nyugdíjbiztosítások száma év végére elérheti a 250 ezres szintet. Ez azt jelenti, hogy 2016 év végéhez képest harmadával többen vennék igénybe ezt az immár közel négy éve elérhető termékkört, amelyet jelenleg 17 biztosító kínál egyenként átlagosan három verzióban.

A nyugdíjbiztosítások népszerűsége párhuzamosan nő a lakosság jövőbeli nyugdíjkilátásaival kapcsolatos tudatosságával. Az Union Biztosítónak az idei év elején végzett kutatása azt mutatta, hogy az emberek immár egyre kritikusabban szemlélik jövőbeli kilátásaikat. A megkérdezettek 40 százaléka arra számít, hogy a nyugdíja kevesebb mint felét teszi majd ki a fizetésének. Minden harmadik ember azt várja, hogy a megélhetése biztosítása érdekében nyugdíjasként is dolgoznia kell majd.

A statisztikák szerint a nyugdíjbiztosítások átlagos éves díja 220 ezer forint közelében jár, ami  évi 44 ezer forint adójóváírásra jogosít. A nyugdíjbiztosítás után járó adókedvezmény maximális igénybevételéhez (ez évi 130 ezer forintot jelent) éves szinten 650 ezer forintos díjat, vagyis havonta átlagosan 54 ezer forintot kell fizetni. Ezt a mértéket a statisztikák szerint azonban alig néhány százaléknyian érik el.

A  220 ezer forintos – vagyis havi 18 ezer forintos – díj is számottevő jövedelmet biztosíthat nyugdíjas korban, feltéve, hogy az ügyfél idejében kezdi a megtakarítást – mutat rá az előre gondolkodás szükségességére Bóna Katalin, az Union életbiztosítási ügyvezető igazgatója – 45 éves korban kezdve az öngondoskodást 65 éves nyugdíjkorhatárral számolva például a nyugdíjba vonulást követő 10 éven keresztül havi 50 ezer forint járadékot tesz lehetővé. Ha valaki ugyanezt 30 évesen kezdi el, csupán havi 9 ezer, míg 55 éves kezdéssel már havi 40 ezer forint befizetését kell vállalnia.

A befektetésekkel kombinált nyugdíjbiztosítások esetében az ügyfeleknek lehetőségük van kockázat és várható hozam alapján különféle eszközalapokba helyezni a biztosítónál lévő megtakarításaikat. Az Union eszközalapjai közül a különböző eszközökbe (bankbetét, állampapír kötvény, részvény) fektető úgynevezett vegyes eszközalapok a legnépszerűbbek. Ezen belül is – az elmúlt évek pozitív tőkepiaci folyamatait tapasztalva – egyre több ügyfél a hosszabb távra ajánlott, magasabb hozamú, de rövidebb időszakokra magasabb kockázatú növekedési és kiegyensúlyozott portfoliókat részesítette előnyben a konzervatív termékekkel szemben. Az egyes eszközalapok között az ügyfelek átcsoportosíthatják a befektetésüket, de a gyakorlatban ezzel igen kevesen élnek: eddig mindössze 7 százalékuk hajtott végre átváltási tranzakciót.

Az erre az évre járó maximum 130 ezer forintnyi adókedvezmény kihasználása miatt a következő hetekben piaci szinten további 15-20 ezer új nyugdíjbiztosítási ügyfélre számíthatunk – ad becslést Raveczky Zsolt, az Erste Biztosító elnök-vezérigazgatója. Az adójóváírás megszerzéséhez ugyanakkor nem elegendő biztosítást kötnünk: az idei évre szánt díjnak az év végéig be is kell érkeznie a biztosítóhoz. A jóváírás pedig még így sem automatikus: a következő szja-bevallásban majd külön be is kell jelölni a 2017-es befizetés utáni adójóváírási igényt.