Miközben a nem OECD-országok évről-évre jelentősen növelik energiatermelésüket, az energiát egyre nagyobb arányban megújulókból előállító OECD-tagállamok energiatermelése szinte stagnál – olvasható a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb beszámolójában.

2014-ben, az OECD 34 országának villamosenergia-termelése 10 712 TWh volt, ez 0,8 százalékkal alacsonyabb az előző évinél – olvasható a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb jelentésében. A szénből, olajból, természetes gázból és vízből nyert energiatermelés visszaesett, míg a nukleáris, illetve a nem víz alapú megújuló erőforrások jelentős növekedést mutattak. A nem víz alapú megújulók 8,5 százalékos növekedésének motorja a nap- és a szélenergia volt.

A másik – az európai energiapiac számára – fontos tendencia, hogy tovább nyílik az olló a nem OECD-országok, illetve a tagállamok energiatermelése között. Az előbbiek termelése 2011-ben előzte meg az OECD-tagállamokét, 2013-ban pedig már jócskán meghaladta a 12 000 TWh-t. A megújuló energiaforrások egyre nagyobb térhódítása globális szinten is megfigyelhető, különösen a lakosság, a kereskedelem és a közszolgáltatások felhasználásában.