Csehországban 2015-ben csökkent az orvosoknál és a gyógyszertárakban fizetett önrészesedés. Míg 2014-ben átlagban egy-egy cseh állampolgár 3228 koronát (37 122 forint) hagyott az orvosoknál és a patikákban, addig tavaly már csak 3192 koronát (36 708 forint).
A vizitdíj eltörlésének önköltségcsökkentő hatását nem semlegesítette, hogy a fogorvosoknál tavaly 11 százalékkal többet kellett fizetni, mint korábban. A gyógyszertárakban olcsóbb lett a vényre felírt gyógyszer, de a szabadon kapható gyógyszerek ára emelkedett.
Csehországban egy-egy lakos önrészesedése az orvosi ellátás költségeiben tavaly átlagosan 14,5 százalékra csökkent a 2014. évi 15,1 százalékról. A cseh egészségügyi információk intézetének statisztikája szerint ez a fejlett európai országok között, beleértve Közép-Európát is, a legalacsonyabb önrész.
A legutóbbi rendelkezésre álló, hivatalos adatok szerint ez az önrészesedés 2013-ban Csehországban 15,3, Németországban 23,7, Ausztriában 23,8, Szlovákiában 25,8, míg Magyarországon 34,5 százalék volt.
Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter azt állítja, hogy a jelenlegi kormány mandátumának lejártáig, 2018-ig nem tervezi a vizitdíjak visszaállítását. Jelenleg a cseheknek csak a mentőszolgálatok igénybevételéért kell fizetniük vizitdíjat, mégpedig 90 koronát.
Cseh politikusok és szakmai orvosi körök között viszont tovább folyik a vita a témáról. A kormánykoalíció pártjai közül az Andrej Babis vezette ANO mozgalom szeretne újra bevezetni valamiféle vizitdíjat, míg a kereszténydemokraták (KDU-CSL) a kórházakban állítanák vissza, de időben korlátozva, esetenként legfeljebb egy hónapra, a korábbi 60 koronás napidíjat.
Az ellenzéki jobboldali pártok szerint meg kellene határozni, mi jár ingyen a kötelező egészségbiztosításért, mit kellene ezen kívül mindenkinek magának megfizetnie. Néhány évvel ezelőtt a jobboldal már megpróbálkozott ezzel, de a felek nem jutottak közös nevezőre az ingyenes és a térítés ellenében igénybe vehető szolgáltatásokról.
MTI/Kokes János, Prága