
Több nagyvállalat – többek között az Amazon, a Coca Cola, az IKEA és a McDonald’s – képviselője is részt vesz az Európai Parlament adókedvezményekkel foglalkozó különbizottságának hétfői meghallgatásán.
A Luxleaks ügy kapcsán felmerült a gyanú, hogy néhány tagállam adókedvezményt nyújtott nagyvállalatoknak. Az Európai Parlament februárban döntött a tagállamok adómegállapításait és hasonló jellegű vagy hatású intézkedéseit vizsgáló különbizottság felállításáról, hogy megvizsgálja, van-e alapja ezeknek a feltételezéseknek. A különbizottság jelentést készít, amelynek kapcsán meghallgatja az érintett nagyvállalatok képviselőit is.
A meghallgatáson részt vesz többek között az Amazon, a Coca Cola, az IKEA és a McDonald’s képviselője is. A találkozó célja, hogy a nagyvállalatok véleményezzék a különbizottság jelentésében foglalt javaslatokat, hogyan lehetne igazságosabb és átláthatóbb a tagállamok adórendszere Európában.
A különbizottság október 26-án fogadta el jelentését, amely szerint a nagyvállalatoknak ott kell adót fizetniük, ahol a profitot termelik. A képviselők véleménye szerint káros az a verseny, amely a tagállamok között zajlik, hogy minél alacsonyabb adót fizettessenek a multinacionális vállalatokkal.
Az elmúlt nyolc hónapban számos nagyvállalat képviselője visszautasította a lehetőséget, hogy aktívan bekapcsolódjon a különbizottság munkájába, most azonban, az utolsó lehetőséget kihasználva többen részt vesznek a hétfői meghallgatáson.
„A nagyvállalatok adózására vonatkozó szabályok igazságtalanok és nem felelnek meg a célnak. Vannak vesztesek és vannak, akik sokat nyernek, mert kikerülik a nemzeti jogszabályokat” – mondta Jean-Claude Juncker a különbizottság szeptemberi ülésén. A bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy prioritásként kezelik az adócsalás elleni küzdelmet.
Október 21-én az Európai Bizottság megállapította, hogy Luxemburg és Hollandia megsértette az uniós állami támogatási szabályokat, mivel adókedvezményeket biztosított a Fiat Finance, illetve a Trade and Starbucks vállalatok részére.
Elisa Ferreira (szocialista, portugál), az egyik jelentéstevő szerint a fenti két eset bizonyítja, hogy a tagállamok igyekeznek minél nagyobb adókedvezményt biztosítani a nagyvállalatoknak, mintegy versengenek értük.
Hiányzik a tagállamok támogatása
Markus Ferber (néppárti, német) az adózás területén a tagállamok közötti, automatikus információcserét sürgeti jelentésében, amely szerint a tagállamok ezt nem támogatják megfelelőképpen.
Az Európai parlament szerint a tagállamok megállapodása a multinacionális cégeknek adott nemzeti adókedvezményekről szóló információk egymás közötti cseréjéről egy „elszalasztott lehetőség” az agresszív adótervezés és tisztességtelen adóverseny elleni fellépésben.
„Miért nem engednek a tagállamok hozzáférést az adatokhoz az Európai Bizottság számára? Van valami rejtegetnivalójuk?” – tette fel a kérdést Markus Ferber.
Az Európai Bizottság becslései szerint az adócsalás és adóelkerülés miatt a költségvetésekből kieső összeg elérheti akár az 1000 milliárd eurót is – olvasható az Európai Parlament közleményében.