Októberben az ipari termelés 5,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,3 százalékkal emelkedett – erősítette meg második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A feldolgozóipari termelés 28 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása három hónap csökkenés után 3,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közútijármű-alkatrészek gyártási volumene 5,5, a közútigépjármű-gyártásé 0,9 százalékkal nőtt. A számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása 11,7 százalékkal emelkedett az előző havi 2,1 százalékos csökkenés után. Az élelmiszeripar kibocsátása 4,0 százalékkal haladta meg a tavaly októberit. Ezen belül a legnagyobb súlyt képviselő húsiparban 11,6 százalékkal nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben viszont, 16,9 százalékkal a legkisebb súlyú dohánygyártás nőtt.

A gumi-, műanyag és nemfém ásványi termékek gyártása 18,8 százalékkal bővült, mind a hazai, mind a külpiaci eladások növekedésének köszönhetően. A villamos berendezések gyártása április óta folyamatosan nő, októberben 14,0 százalékkal emelkedett a kibocsátás. A feldolgozóipar 5,5 százalékát képviselő gépgyártásban február óta minden hónapban csökkent a termelés, októberben 4,4 százalékkal esett vissza, elsősorban a legnagyobb súlyú motor-, turbinagyártás miatt.

Az ipari export volumene 4,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 35 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 0,7 százalékkal csökkent. A járműgyártás mellett csökkent 3,3 százalékkal – már harmadik hónapja – a gyógyszerexport, de kisebb mértékben elmaradt a tavaly októberitől a vegyipar és a gépgyártás kivitele is. Tavaly május óta a legnagyobb mértékben, 9,2 százalékkal nőtt az élelmiszerexport, ennél is jobban 12,1 százalékkal a számítástechnikai és elektronikai termékek kivitele és 10,4 százalékkal a villamos berendezéseké.

Az ipar belföldi értékesítése 11,8, ezen belül a feldolgozóiparé 16,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A járműipar belföldi értékesítése – három havi csökkenés után – 16,2 százalékkal nőtt, a vegyiparé 18,8, a gyógyszeriparé és az élelmiszeriparé egyformán 11,6, a gépiparé 12,9 százalékkal haladta meg a tavaly októberit.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 5,9 százalékkal nagyobb volt a tavaly októberinél. Az új belföldi rendelések 11,1, az új exportrendelések 5,2 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány október végén 10,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A belföldi rendelésállomány harmadik hónapja csökken éves összevetésben, októberben 3,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az export megrendelések ugyanakkor másfél év csökkenés után harmadik hónapja emelkednek, októberben a legjobban 11,4 százalékkal.

Az év első tíz hónapjában az ipari termelés 3,4 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,0, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,7százalékkal nőtt.

Biztató azoknak az iparágaknak a helyzete, amelyeknek a járműipar mellett „fel kell nőniük” – kommentálta az adatokat Pomázi Gyula iparstratégiáért és gazdaságszabályozásért felelős helyettes államtitkár az M1 aktuális csatornán. Kiemelte: sz egészségipar és a gyógyszeripar területén is kedvezőek a tízhavi tendenciák, a következő hónapokban pedig felfutás várható a megrendelések állománya és a hangulati indexek alapján is az export területén. Szavai szerint 2019 az ipari digitalizációról és arról fog szólni, hogy a vállalatok minél jobban ki tudják használni a kormányzati lehetőségeket.

(Forrás: MTI)