A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) üdvözli, hogy a kormány megerősítette a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) érdekegyeztetési platform státuszát, rendeletben szabályozza a működését, és az idén őszi bértárgyalásokat már ezen keretek között tartják.
Az őszi bértárgyalások két szempontból különlegesek, az EU minimálbér direktívájához illeszkedő megállapodást kell kötni, illetve a kormány felvetette egy 3 éves megállapodás lehetőségét, erre a szociális partnerek is nyitottnak – írták a közleményben.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége támogatja, hogy a minimálbér 2027-re az átlagos rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka legyen, ugyanakkor nem látják vállalhatónak 2027-re az 50 százaléknál magasabb minimálbér-arányt, ezért a 3 éves megállapodást ennek figyelembe vételével kell megkötni.
A szövetség támogatja a többéves bérmegállapodás megkötését a gazdaság teljesítményét, hatékonyságát és az inflációt mindenképpen figyelembe vevő módon.
A szövetség hangsúlyozta, az átlagbérek növekedésének kulcsa a hatékonyság és a termelékenység jelentős, folyamatos javítása, amelynek elérésére egy háromoldalú – kormány, munkáltatók, szakszervezetek – programot kell kidolgozni.
Állásfoglalásában az MGYOSZ úgy látja, hogy az átlagbérek várhatóan jelentősen lassabban nőhetnek, mint a minimálbér, és ezt minden érdekelt félnek nyilvánosan el kell fogadnia.
A szövetség szerint a munkáltatóktól levont bérterheket reálisan megcélzott gazdasági teljesítmény mellett csökkenteni kell, és felhívják a figyelmet arra is, hogy a politikusok részéről ma közszájon forgó számok ambiciózus célokként értelmezhetők igen kedvező nemzetközi helyzetben, és jelentős hazai hatékonyságnövekedés esetén az évtized végére megvalósíthatók – közölte az MGYOSZ.
(Forrás: MTI)