Az Európai Bizottság szakpolitikai javaslatokat terjeszt elő az európai acélipar támogatása érdekében.

A globális kapacitásfelesleg, az exportok ugrásszerű növekedése és a korábban ilyen mértékben nem tapasztalt tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok jelentette kihívások kezeléséhez közös erőfeszítésre lesz szükség. A magas energiaárak és a megváltozott piaci feltételek miatt az energiaigényes iparágaknak alkalmazkodniuk és újítaniuk kell ahhoz, hogy hosszú távon megőrizzék versenyképességüket és fenntarthatóságukat – olvasható a bizottság szerdán kiadott közleményében.

Az európai acélipar az uniós GDP 1,3 százalékát adja, és 2015-ben hozzávetőleg 328 000 munkahelyet biztosított. Az acélipar fontos közvetett szerepet is játszik a foglalkoztatás alakulásában, mivel sok más iparág, például a gépjármű-gyártás alapja. Ám az európai acélipar – potenciálja, valamint jelentős innovációs és korszerűsítési erőfeszítései ellenére – az utóbbi években egyre rosszabb versenyhelyzetbe kerül a globális acélpiacon. Egyes harmadik országok, például Kína acél-túltermelése miatt nőtt az export és csökkentek az árak, ugyanakkor korábban nem tapasztalt mértékben terjedtek el tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, így torzult a globális piac.

Jyrki Katainen, a munkahelyteremtésért, a növekedésért, a beruházásokért és a versenyképességért felelős alelnök szerint: „Az eddiginél hathatósabban kell támogatni az acélipar, valamint az egyéb energiaigényes iparágak alkalmazkodását és megújulását, hogy a minőségre, a csúcstechnológiákra, a hatékony termelésre és a magasan képzett munkaerőre alapozva szállhassanak szembe vetélytársaikkal. Még soha nem volt ennyi piacvédelmi intézkedés érvényben az acéltermékekre vonatkozóan, és a bizottságnak eltökélt szándéka helyreállítani a tisztességes globális versenyt.”

Védelem a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szemben

A bizottság már most is rekordszámú intézkedést alkalmaz a dömping káros hatásainak semlegesítésére, 37 dömpingellenes és támogatásellenes intézkedés van érvényben (melyek közül 16 a Kínából származó acél behozatalát érinti). A bizottság azonban fel fogja gyorsítani a piacvédelmi intézkedések elfogadását. Az ún. alacsonyabb vám szabályának bizonyos feltételek melletti megszüntetése lehetővé tenné a dömpingellenes vámok megemelését. A bizottság emellett javaslatot készít elő az acéltermékekre irányuló előzetes felügyeleti rendszerre vonatkozóan is.

A globális kapacitásfelesleg okainak kezelése

A globális kapacitásfelesleg kezelését célzó intézkedések mellett a bizottság két- és többoldalú megbeszélések keretében foglalkozik a mélyebben gyökerező okokkal is. Ebben az EU főbb partnereivel (Kína, Japán, India, Oroszország, Törökország és az Egyesült Államok) működik együtt, valamint a megfelelő nemzetközi fórumokon egyeztet, például az OECD és a WTO keretében. Az elmúlt héten Kínával és Japánnal is sor került kétoldalú találkozókra. A bizottság fokozni fogja nemzetközi fellépését, különösen a G20-csoport keretében.

Beruházás a jövő megoldásaiba és technológiáiba

Az energiaigényes iparágak hosszú távú versenyképességének kulcsa a korszakalkotó technológiák térnyerése az olyan területeken, amilyen az energiahatékonyság vagy a szén-dioxid-megkötés és -felhasználás. Ehhez elengedhetetlen a kutatást, az innovációt és az új technológiák kialakítását célzó magán- és közberuházások élénkülése. Uniós szinten többféle pénzügyi alap vehető igénybe az acélipar korszerűsítési törekvéseinek támogatásához. Ezek között említendő a 315 milliárd euró értékű Európai Stratégiai Beruházási Alap (forrásai segítségével már sor került egy acélgyár korszerűsítésére), az európai strukturális és beruházási alapok, valamint a Horizont 2020 uniós kutatástámogatási program.

„Befektetés az emberbe”

A korszerű és versenyképes acélipar elképzelhetetlen szakképzett és valóban hozzáértő munkaerő nélkül. Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap és az Európai Szociális Alap célja többek között a munkavállalók és azok helyi közösségeinek támogatása, az áthelyezéssel járó kedvezőtlen társadalmi következmények enyhítése – olvasható a bizottság közleményében.