Az Európai Unió (EU) a globális e-kereskedelmet ösztönző nemzetközi szabályok bevezetésére törekszik, amelyek révén könnyebbé válik az ágazatban működő vállalkozások, különösen a kis- és középvállalkozások tevékenysége, egyben erősödik a fogyasztók online környezetbe vetett bizalma.

Az uniós tanács tájékoztatása szerint az Európai Unió és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 48 másik tagja 2019 januárjában, a davosi Világgazdasági Fórum alkalmával határozott arról, hogy tárgyalásokat kezd az elektronikus kereskedelemre vonatkozó globális szabályok bevezetéséről.

Az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei Brüsszelben hétfőn tárgyalási megbízást adtak a bizottságnak az elektronikus kereskedelemről folytatott többoldalú tárgyalásokra.

Az uniós javaslat szerint a digitalizáció alapvetően változtatta meg a vállalkozások és a fogyasztók kereskedési módját és szokásait. Az egységes nemzetközi szabályoknak biztonságos és kiszámítható környezetet kell biztosítaniuk az online kereskedelemhez.

A tárgyalások alkalmával elérni kívánt jogi keret célja egyebek mellett az elektronikus tranzakciók megkönnyítése, az elektronikus úton továbbított tartalmakra vonatkozó egységes vámok bevezetése, a fogyasztói bizalom növelése például az online fogyasztóvédelem és jogorvoslathoz való hozzáférés javításával.

A nemzetközi szabályok biztosítani fogják, hogy a távközlési ágazatban egyenlő feltételek valósuljanak meg, és hatékony verseny jöjjön létre – áll a közleményben.

Biztosítani akarják, hogy a határokon átnyúló adatáramlásban megfelelő adat-lokalizációs követelmények érvényesüljenek a személyes adatok és a magánélet magas fokú védelme érdekében.

A rendelkezések javítani hivatottak az elektronikus kereskedelemhez való hozzáférést, lehetővé teszik a papírmentes kereskedelmet. Fokozottan érvényesítik a szellemi tulajdonjogok védelmének szempontjait, beleértve a kereskedelmi titkokat is. Növelik az átláthatóságot és serkentik az együttműködést a részt vevő tagállami fogyasztóvédelmi hatóságok között – közölték.

(Forrás: MTI)