Átlagosan négy százalékkal 160 ezer forint fölé nőttek a nettó keresetek tavaly január és november között. A legtöbbet a pénzügyi, a legkevesebbet az egészségügyi és szociális területen dolgozók vihették haza.

Magyarországon tavaly január-novemberben 4,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az előző év azonos időszakához viszonyítva – derül ki a KSH adataiból. Az infáció mínusz 0,1 százalék volt ebben az időszakban, így a keresetek vásárlóereje 4,2 százalékkal nőtt éves összevetésben. 

Mivel a közfoglalkoztatottak bérezése nem változik év közben, így ők valamelyest rontották az átlagot, nélkülük a keresetek 4,3 százalékkal emelkedtek nemzetgazdasági szinten. Ezen belül a vállalkozásoknál 3,8, a költségvetés területén 5,6, míg a nonprofit szervezeteknél 2,8 százalékkal nőttek a keresetek.

Az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 160 800 forint volt a tavalyi első tizenegy hónapban. (2015-ben a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, ez számottevően nem befolyásolta a nettó keresetek átlagindexét.) Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 167 600 forintra becsülhető.

A nettó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak, az ezen a területen dolgozók átlagosan 321 488 forintot vihettek haza havonta. Ezzel szemben a legkevesebbet a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén dolgozók kapták. A nővérek, szociális munkások – de ide tartoznak az átlagot nagybn javító orvosok is – átlagosan 95 922 forintot kaptak munkájuk megbecsüléseként. Ezen a területen a fizetések jóval az átlag alatt, 2,4 százalékkal emelkedtek tavaly az első tizenegy hónapban.