Az anyagkutatások és anyaginnovációk kerülnek a középpontba a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem novemberi konferenciáján, amelyen a terület olyan világhírű szakértői is részt vesznek, mint Tom Szaky, a TerraCycle magyar származású alapítója vagy a BMW Csoport dizájnigazgatójaként ismertté vált Chris Bangle.

A MOME a tavaszi nagy sikerű Cumulus tanácskozást követően ismét rangos dizájnkonferenciát szervez. A november 7-8-án zajló Future Materials Conference-re Budapestre a világ minden tájáról érkeznek az iparágaik jövőjéről gondolkodó szakértők – közölte az intézmény.

Mint írták, a kezdetben a fenntartható anyagokról szóló eszmecsere fórumaként indított Future Materials Conference napjainkra átfogóbb víziót képvisel, és olyan ágazatokat hoz össze, mint a divat, az orvostechnológia, az autóipar és a csomagolási ipar.

Az idei konferencia témája a hagyományos kézművesség és a modern technológiák közötti kapcsolat. A digitális technológiák előretörésével és a mesterséges intelligencia megjelenésével a hagyományos kézművesség értékeinek – amilyen az eredetiség, a kreativitás vagy az egyediség – megtartása és hangsúlyozása egyre fontosabbá válik. A konferencia célja áthidalni a régi és új közötti szakadékot, bemutatva, hogyan profitálhatnak ebből az egyéni alkotók és a nagy iparágak egyaránt. A bemutatott projektek az induló kísérleti munkáktól a piacképes, piacon lévő vagy sorozatgyártás előtt álló alkotásokig terjednek.

A kétnapos esemény során négy különálló szekció keretein belül zajlik a diskurzus. A Nature craft: Integrating life into future fabrications című szekció a természet erőforrásként való kizsákmányolásától a vele való kreatív együttműködés felé történő elmozdulást vizsgálja. A Future aesthetics: Craft and material transformation szekció a hulladék értékes erőforrássá átalakításának lehetőségeit tárja fel a legkorszerűbb gyártási technológiákon keresztül.

A Decentralizing industrial production: Innovating with open-source materials ág az ipari termelés decentralizálása felé irányuló mozgalmat mutatja be, amely kiterjeszti a nyílt forráskódú anyagok ismeretéhez való hozzáférést, míg a Solar punk vs greenwashed cyber punk: Up-scaling sustainable craftsmanship szekció a solar punk mozgalmat állítja szembe a „zöldre mosott” cyberpunk felszínes ökoállításaival.

„A Future Materials Conference több mint harminc iparági szakértő előadójával egyedülálló platformot biztosít az interdiszciplináris párbeszédre, és prezentációkon, panelbeszélgetéseken, valamint workshopokon keresztül enged betekintést a fenntartható és etikus anyagbeszerzésbe, továbbá a fejlett technológiák kézművességbe integrálásának környezeti, gazdasági és kulturális hatásaiba” – áll a közleményben.

Előadást tart a magyar származású Tom Szaky, a többszörösen díjnyertes amerikai újrahasznosítási platform, a TerraCycle alapítója és vezérigazgatója, valamint Thóra Arnardóttir izlandi építész, tervező és posztdoktori kutató, aki a baktériumok biomineralizációjával történő tervezésre, valamint az eltérő biológiai rendszerekkel való gyártási technikák integrálására fókuszál. Szintén beszélni fog Caroline Till, a FranklinTill dizájntanácsadó cég társalapítója, aki a színek és anyagok innovációjával foglalkozik. A BMW Group dizájnigazgatójaként ismertté vált amerikai autótervező, Chris Bangle mesterkurzust kínál a résztvevőknek.

A divat fenntartható folyamataiba nyújt bepillantást Martin Brambley, a Doppelhaus Ltd. társalapítója és a Cloudwool innovatív gyapjútextilmárka mögötti cég vezetője, míg Rory Dickens, a világ első 100 százalékban újrahasznosított, nyílt forráskódú műanyag téglájának tervezője arról tart előadást, hogyan válik a látszólag haszontalan hulladék értékes termékké.

A Future Materials Conference előadásai ingyenesen látogathatók, ugyanakkor akik mélyebben szeretnék megismerni az iparági szakértők által feldolgozott témákat, egy workshopkínálatból is válogathatnak és foglalhatnak az érdeklődésüknek megfelelően. November 7-én a résztvevők a foszforkrízist, a talajismeretet és a jövőbeli kapcsolódásokat vizsgálhatják történetmesélés, fosszilkészítés és talajelemzés révén a My Own Inner Trilobite – Reconnecting with Ancient Fossils that Nourish Our Soils szekcióban. A második napon a Touch-Activated Wearable Tech workshop keretében a résztvevők az úgynevezett soft interfészek használatával építenek eszközt.

A program részeként kiállítás nyílik, amely november 5-12. között látogatható a MOME Groundban. A tárlat, amely a MOME öregdiákjaihoz, hallgatóihoz és nemzetközi szakemberekhez köthető, az anyagok átalakítására, a fenntarthatóság és az erőforrások életciklusának továbbgondolására fókuszál.

A konferencia hivatalos nyelve az angol, az előadásokon a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. A workshopokon részvételhez online jegyváltás szükséges.

További információ a futurematerials.mome.hu oldalon érhető el.

(Forrás: MTI, fotó: Máthé Zoltán)