Luandát nem lehet megelőzni – legalábbis drágaságban. Ez derül ki a Mercer tanácsadó cég legfrissebb elemzéséből.

Idén Luanda a legdrágább, a második Hongkong, a harmadik helyezett Zürich. A Mercer tanácsadó cég legfrissebb Cost of Living Surveyje azt vizsgálja, hogy a nemzetközi vállalatok munkatársai hol, milyen árakkal találkoznak. A csomagban találhatóak a különböző szolgáltatások árai, a lakhatásé, a közlekedésé, az élelmiszereké, a ruházaté, a háztartási gépeké és a szórakozásé. Angola fővárosa harmadik éve nem tud lekerülni a lista tetejéről, elsősorban az import termékek és a bérleti díjak csillagászati ára miatt.

Az első tízben 5 ázsiai várost találunk, míg az első harmincban 9 kínait. Tokió viszont kikerült az első tízből, amire három éve nem volt példa. Európában totális svájci uralom van ebben a mutatóban, hiszen a top 10-be sorolták Zürich mellett, Genfet és Bernt is. Az Oroszország elleni szankcióknak tulajdonítják, hogy a városok közül Moszkva zuhant a legnagyobbat, 2013-ban még 2. volt, s a tavalyi 9. után idén az 50. helyen találjuk.

Az Egyesült Államokban változatlanul New Yorkban a legdrágább az élet, majd Los Angeles, San Francisco és Washington következik. A Mercer 2013-tól csak az első tíz várost publikálja, így mondjuk, Budapest helyezéséről nincs információ. A magyar főváros 2012-ben még a 142. helyen szerepelt. A legdrágább 10: 1. Luanda (Angola 2. Hongkong 3. Zürich (Svájc) 4. Szingapúr 5. Genf (Svájc) 6. Sanghai (Kína) 7. Peking (Kína) 8. Szöul (Dél-Korea) 9. Bern (Svájc) 10. N’ Djamena (Csád)