Home Álláshely Alkalmazotti vagy vállalkozói lét – melyiket válasszam? (x)

Alkalmazotti vagy vállalkozói lét – melyiket válasszam? (x)

0
Alkalmazotti vagy vállalkozói lét – melyiket válasszam? (x)

Magam ura szeretnék lenni, saját időbeosztással, kötetlenül – talán mindannyiunk fejében megfordult már a gondolat, hogy alkalmazotti lét helyett saját vállalkozást indít. Mindenki alkalmas vajon erre a szerepre?

Szabadság és függetlenség

Számos okból dönthetünk úgy, hogy vállalkozóként szeretnénk biztosítani megélhetésünket, de az indító lökéseket személyes céljaink, értékrendünk és élethelyzetünk fogja meghatározni. Elsődleges szempontként valószínűleg a szabadság és függetlenség az, amit szeretnénk így elérni, hiszen vállalkozóként mi magunk határozzuk meg munkaidőnket, munkahelyünket és döntéseinket. Vonzó lehet, hogy vállalkozásunk révén saját döntéseinkkel saját ötleteinket tudjuk megvalósítani, egyedülállót és értékeinknek megfelelőt teremtve. Sokan akkor találnak örömet munkájukban, ha megtalálják annak értelmét és értékét, saját küldetésünk megvalósításakor ez az állapot könnyebben elérhető.

Vállalkozóként kialakíthatjuk saját életstílusunk, igényeinknek megfelelően tudjuk megteremteni a munka és magánélet egyensúlyát. Döntésünket motiválhatja az anyagi függetlenség iránti vágy is, hiszen vállalkozásunk eredményei közvetlenül kapcsolódnak munkánk minőségéhez és döntéseinkhez.

Felelősség és terhek

A vállalkozói életmód csábítóan hangzik, de a döntésünk előtt alaposan vizsgáljuk meg nemcsak a vállalkozás alapját adó üzleti ötletünk versenyképességét, hanem személyiségünket és élethelyzetünket is. Ha ötletünk sikerében biztosak vagyunk és pontosan tudjuk, hogy teljes irányítási jogkörrel, saját döntéseinket meghozva szeretnénk azt megvalósítani, akkor ez jó kiindulási alap lehet. A vállalkozói élet azonban sokszor járhat pénzügyi bizonytalansággal, különösen az indulás során, általában hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy vállalkozásunk elérje a stabil működést. Ha aktuális élethelyzetünkben biztos, kiszámítható jövedelemre van szükségünk, akkor érdemes várni a saját cég indításával addig, amíg anyagi helyzetünk ezt lehetővé nem teszi. Döntésünk előtt mérlegeljük alaposan mekkora jövedelmünk lehet alkalmazottként és mekkora vállalkozóként, a tájékozódásban segítségünkre lehet a Profession 2024-es bruttó-nettó kalkulátora is. Vegyük figyelembe, hogy az alkalmazotti státusz magában foglalja a szociális juttatásokat, egészségbiztosítást, nyugdíjat, betegszabadságot, míg vállalkozóként mindezeket saját magunknak kell biztosítanunk.

Vizsgáljuk meg személyiségünket is, hogyan viseljük például a széles körű felelősséget, ami magában foglalja a vállalkozás irányítását, pénzügyi tervezést, ügyfelek kezelését és még sok minden mást. A rugalmasabbnak tűnő vállalkozói életstílus hamis képet adhat, hiszen vállalkozóként sokszor hosszabb munkaidővel és folyamatos készenléti állapottal kell számolnunk, alkalmazottként lehet, hogy szigorúbb munkahelyi jelenlétet követelhet munkáltatónk, de egyidejűleg kiszámíthatóbb is lehet a munkaidőnk.

Kihívások, kockázatok és hosszú távú célok

A vállalkozói életmód tele van kihívásokkal, és míg sok vállalkozó élvezi az új és változatos helyzetek megoldását, nem mindenki találja megfelelőnek ezt az életmódot. Vállalkozás indítása előtt mindenképp alaposan gondoljuk át motivációnkat, a felmerülő nehézségeket, kockázatokat, személyiségünket, egyéni élethelyzetünket és hosszú távú céljainkat. Beszéljünk bátran olyan szakemberekkel is, akik már megtapasztalták mind az alkalmazotti, mind a vállalkozói létet és konkrét tanácsokkal tudják segíteni döntésünket.