Home Gazdaság Aktív kereslet, szűk kínálat és magas árak jellemzik Budapest belvárosában az ingatlanpiacot

Aktív kereslet, szűk kínálat és magas árak jellemzik Budapest belvárosában az ingatlanpiacot

0
Aktív kereslet, szűk kínálat és magas árak jellemzik Budapest belvárosában az ingatlanpiacot
Budapest, 2020. március 22. A koronavírus-járvány miatt elnéptelenedett belvárosi Váci utca 2020. március 22-én. MTI/Mónus Márton

Az ingatlanvásárlók között Budapest belvárosának népszerűsége töretlen, azonban az érintett V., VI., VII. kerületben a fővárosi eladó ingatlanok mindössze 15 százaléka érhető el. A szűkös kínálat mellett pedig az ingatlanok átlagos négyzetméterára továbbra is meghaladja az egymillió forintot – közölte saját adatai alapján a Duna House.

Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője a főváros belvárosáról elmondta, hogy az otthonkeresők és a bérleti piacon nézelődők helyzetét is nehezíti ezeken a területeken a külföldiek hatványozottabb jelenléte.

Hozzátette, hogy míg az országos adatok szerint teljesen elhanyagolható a külföldiek ingatlanvásárlása, sőt, Budapest egészét tekintve is csak néhány százalékos az arányuk, addig ebben a három kerületben a jelenlétük eléri a 10 százalék körüli arányt.

A 2024-es eddigi adatok alapján a VII. kerület ingatlanjainak árai tovább drágultak, mintegy 5 százalékkal, az V. és a VI. kerületben pedig stagnáltak az árak. Ennek ellenére a pesti oldalon az V. kerület a legdrágább belvárosi rész 1,25 millió forintos négyzetméterárával és a kerületben átlagosnak számító, több mint 100 millió forintos ingatlanértékkel. A VI. kerületben idén kevéssel több mint 1 millió forintos négyzetméteráron lehetett ingatlanhoz jutni, míg a VII. kerületben átlagosan 945 ezer forintot adtak a lakásokért négyzetméterenként.

A külföldi jelenléttel és az árak növekedésével párhuzamosan a bérleti díjak is folyamatosan emelkednek a belvárosban. Az V. kerületben az egy hónapra fizetendő bérleti díj már a 400 ezer forintot is meghaladja, míg ugyanez a VI. és a VII. kerületben 240 ezer forint körül mozog. Az árak mellett a kínálat szűkössége is nehezíti a magyar egyetemisták helyzetét, hiszen a versenybe beszállnak a külföldi egyetemisták, valamint jelentős szeletet hasítanak ki a rövidtávú lakáskiadások is.

A budapesti belváros is elindult a nyugati nagyvárosok nyomában, amelyeknél a belvárosi területeken egyértelműen a befektetők dominálnak, míg az otthonteremtők inkább kiszorulnak a külsőbb kerületekbe és az agglomerációba – fogalmazott Benedikt Károly.

(Forrás: MTI, fotó: Mónus Márton)