A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a Magyarországon is jelen levő, chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató éves jelentésében.
A Cushman & Wakefield összegzése szerint a milánói utcában az üzletek éves bérbeadási költsége 11 százalékkal nőtt a tavalyi harmadik negyedév óta eltelt egy év alatt, és elérte a 20 ezer eurót (mintegy 8,2 millió forint) négyzetméterenként.
A jelentés összeállítói szerint Európában a bérleti díjak a legnagyobb mértékben a globális lista 42. helyén szereplő budapesti Váci utcában nőttek, egy év alatt 27 százalékkal (itt a jelenlegi árszint átlagosan 1680 euró/négyzetméter), míg a legnagyobb, 7 százalékos csökkenés a zágrábi Ilica utcában volt; a régió legolcsóbb bevásárlóutcája pedig a szkopjei Makedonija utca.
A Via Montenapoleone most először került az első helyre a Cushman & Wakefield által évente összeállított világ legdrágább bevásárló utcái rangsorában. A felmérésben 138 várost vettek górcső alá.
A Fifth Avenue felső részén (a 49. és az 60. utca közötti szakaszon) található üzlethelyiségek bérleti díjai nem változtak egy év alatt, négyzetméterenként maradt a 19 537 euró, ami a második helyre volt elég a listán.
A londoni New Bond Street helyiségeinek a négyzetméterenkénti ára 13 százalékkal, 17 210 euróra emelkedett, amivel a globális lista harmadik helyére került. Az eddig harmadik hongkongi Tsim Sha Tsui sétány a negyedik helyre esett vissza (a bérleti díj négyzetméterenként 7 százalékkal, 15 700 euróra nőtt).
A top 10 ötödik helyén a párizsi Champs-Élysées áll, hatodik a tokiói Ginza, hetedik a Sydney-i Pitt Street Mall, nyolcadik a szöuli Mjongdong, kilencedik a zürichi Bahnhofstrasse, tizedik pedig a bécsi Kohlmarkt.
A jelentés egyik szerzője, Dr. Dominic Brown, a Cushman & Wakefield nemzetközi kutatási vezetője szerint a szabadon elkölthető jövedelmek növekedése a kiemelkedő bevásárlóhelyek teljesítményét tovább fogja javítani, de az a helyi sajátosságokon és a piaci dinamikán múlik, hogy ez az egyes területeken milyen mértékben és milyen gyorsan csapódik majd le a bérleti díjak emelkedésében.
(Forrás: MTI, Cushman & Wakefield, fotó: Igor Saveliev/Pixabay)