
Évtizedekkel ezelőtt még azt gondolta az ember, hogy a vállalkozóvá váláshoz dörzsöltség kell, nem pedig kreativitás, tehetség, készség és képesség, ám ez nem így van – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára.
Nagy-Vargha Zsófia a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumban a Science Fair elnevezésű tudományos kiállításon tartott Mivel segíthetjük a 18 év alattiak vállalkozóvá válását? című kerekasztal-beszélgetésen hangsúlyozta: a vállalkozóvá váláshoz szükséges tanulást nem lehet elég korán kezdeni, és fontos, hogy a fiatalok felismerjék, érdemes vállalkozni.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a Nemzeti Tehetség Programon belül most már harmadik éve hirdetik meg az úgynevezett START ösztöndíjprogramot.
Ez a nagyon kedvelt, képzéssel és anyagi támogatással járó komplex program eddig főként fiatal felnőtteknek szólt, jellemzően egyetemisták jelentkeztek rá, de úgy gondolták, programcsaláddá bővítik, és megcélozzák a 18 év alattiakat is – tette hozzá.
Jelezte, a második alkalommal meghirdetett START Ideathon ötletversenyre 16-20 éves korú, csapatokat alkotó középiskolás diákok jelentkezését várják november 22-ig.
A cél, hogy szakmai támogatás, mentorálás mellett ösztönözzék a fiatalokat kreatív ötleteik megvalósítására, vállalkozói készségeik fejlesztésére.
Társadalmilag hasznos ötletekkel lehet jelentkezni a fenntartható fejlődés, a fenntartható energiafelhasználás és a mentális egészség témakörében – mondta el.
Nagy-Vargha Zsófia utalt rá, hogy az egyetemeken is működik vállalkozásfejlesztő program, a Hungarian Startup University ösztöndíját eddig több tízezren vehették fel.
A helyettes államtitkár kiemelte, nemcsak a vállalkozás elindítására készítik fel a fiatalokat, hanem olyan készségekhez és képességekhez is segítik őket, amelyeket az élet bármely más területén hasznosítani tudnak. Ilyen például az, hogyan kell maguk elé célokat kitűzni, csapatban dolgozni.
A KIM korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a START programcsaláddal a szaktárca a Nemzeti Tehetség Központtal együttműködve olyan elképzeléseket szeretne segíteni, amelyek fókuszában Magyarország saját erőforrásra épülő fejlesztései állnak, és amelyek össztársadalmi értéke jelentős.
Célja, hogy lehetőséget adjon tehetséges fiatalok számára ötleteik valóra váltására vállalkozás keretében.
A START programcsalád keretében a korosztályhoz és az ötlet fejlettségi szintjéhez igazodó, személyre szabottabb tapasztalati és tudásanyag kínálattal egy vállalkozói tehetségút kialakítása a cél.
A START Programcsalád a START Ideathonból és a november 25-én megnyíló START programból áll.
(Forrás: MTI, fotó: Szigetváry Zsolt)