A menekültek és a klímaváltozás jelentik a legnagyobb kockázatokat a Világgazdasági Fórum legfrissebb jelentése szerint.

A jelentés 750 szakértő munkájának eredménye, akik 29 globális kockázati tényezőt elemeztek mind várható hatás, mind bekövetkezési valószínűség szempontjából. Az egyes kockázati faktorokat öt kategóriába sorolják jellegük szerint, eszerint megkülönböztethetők természeti, társadalmi, gazdasági, geopolitikai és technológiai kockázatok – írja a Biztosítási Szemle.

Az idei évben fordult elő először, hogy ebből az öt kategóriából a technológiain kívül mindegyik típusból szerepel legalább egy a legnagyobb kockázatok top 5-ös listáján.

A legnagyobb hatást kiváltó veszélyforrás a mára mindennapossá váló menekültáradat lett az elemzők szerint. Ráadásul ez a kockázati faktor mindközül a leggyorsabban növekvő is egyben nem csupán a várható hatás nagysága, de az előfordulás valószínűsége szempontjából is.

Utóbbi szempontból élre ugrott a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás elhibázása, mely az elmúlt években s igen előkelő helyet foglalt el, ám jól láthatóan nem történt érdemi lépés a probléma elhárításának, enyhítésének szempontjából.

Ijesztő képet fest az elemzés abból a szempontból is, hogy 24, 2014 óta vizsgált kockázat előfordulási valószínűsége folyamatosan emelkedett az elmúlt három évben. A jelentés a kockázati tényezők egymásra gyakorolt hatását is vizsgálja.

A leggyakrabban egymásba ágyazódó veszélyeket a társadalmi instabilitás és a rendszerszintű munkanélküliség jelentik, általánosságban nézve azonban elmondható, hogy az egyes kockázati faktorok között egyre nagyobbak és szorosabbak a kapcsolatok, melyek nem csupán nagymértékű, de egyesen megjósolhatatlan hatással lehetnek.