Home Gazdaság A kormány minden eszközzel kész fellépni a magas élelmiszerinfláció ellen

A kormány minden eszközzel kész fellépni a magas élelmiszerinfláció ellen

0
A kormány minden eszközzel kész fellépni a magas élelmiszerinfláció ellen

A kormány a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri az infláció alakulását, és szükség esetén minden rendelkezésre álló eszközzel azonnal beavatkozik annak érdekében, hogy az élelmiszerárakat kontroll alatt tartsa.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az előzetes kormányzati jelzésekkel és a piaci várakozásokkal összhangban, 2025 januárjában éves alapon 5,5 %-ot ért el az infláció mértéke, havi alapon pedig 1,5 %-os növekedést mutatott. A januári adatok alapján az élelmiszerek inflációja éves alapon 6,0% volt, a háztartási energia ára 0,2%-kal emelkedett.

Az áremelkedés januári magasabb szintje átmeneti jelenség, amit a bázishatások, az év eleji szolgáltatás-átárazódás és egyes alapvető élelmiszerek, így a tej és a tojás árának növekedése okozott.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az adatok alapján kiemelte: „elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, különösen az alapvető élelmiszerek, így például a tej és a tojás esetében.” A tej, tejtermékek és a tojás januári drágulása különösen nagy terhet ró a kispénzűekre és a középosztályra, mivel ezek a teljes fogyasztói kosár közel egyharmadát jelentő élelmiszerkosárban mintegy 13 százalékos súlyt képviselnek. A kormány a családok védelmében határozottan fellép és a jövőben is fel fog lépni az élelmiszerárak kontroll alatt tartásáért. Ennek érdekében januárban berendelte a kiskereskedelmi üzletláncok képviselőit, valamint az Országos Kereskedelmi Szövetséggel és a termelőket, feldolgozókat és kiskereskedőket tömörítő Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal is egyeztetéseket folytatott. A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiemelten vizsgálja az egyes tejtermékek (ESL és UHT tejek), valamint a különböző méretű tojások árképzését. Az árfigyelő rendszerben rögzített fogyasztói árak és a kiskereskedelmi láncok beszerzési árai alapján az NKFH ellenőrzi, hogy a piaci folyamatok megfelelnek-e a verseny tisztaságának és a fogyasztók érdekeinek.

Az árak alakulását tekintve fontos kiemelni, hogy a kiskereskedelmi láncok január végén és február elején számos alapvető élelmiszer árát csökkentették. Az árfigyelő adatai szerint nem egész három hét alatt átlagosan mintegy 3%-kal csökkent a tejek és a kefir ára, 2%-kal a tejfölök ára, valamint 1,5%-kal a tehéntúró ára. A kormány ezt a folyamatot szorosan nyomon követi annak érdekében, hogy az árcsökkentések tartósak maradjanak. A kormány az infláció hosszú távon alacsony szinten tartása, valamint a kiskereskedelmi verseny erősítése érdekében 2023. július 1-je óta működteti az online árfigyelő rendszert. A családok érdekében jelenleg a kormány a platform kiterjesztését vizsgálja olyan termékkörökre, mint például a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek (pl. tejszín), marhahús, zsemle és kakaópor, ezáltal a megfigyelt termékek köre 100 elemre bővülhet. A kormány elkötelezett amellett, hogy minden szükséges lépést megtegyen az élelmiszerárak kontrollálása és a magyar családok védelme érdekében. Ennek érdekében nem zárja ki a kötelező árstop bevezetésének lehetőségét sem, amely szükség esetén azonnali és hatékony beavatkozást jelenthet.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló folyamatokat és szükség esetén beavatkozik – közölte a nemzeti versenyhatóság.

A GVH közleményében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden publikált januári inflációs adataira reagált, kiemelve, hogy az éves élelmiszerinfláció 6 százalékra emelkedett, egyes alapvető élelmiszerek esetében pedig kiugró árnövekedést mértek.

Jelezték, hogy a versenyhivatal folyamatosan nyomon követi az egyes termékláncokban tapasztalható piaci folyamatokat és indokolt esetben kész a beavatkozásra, illetve az árak letörését célzó kezdeményezések támogatására.

Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke január végén felszólító levelet küldött több – alapvető élelmiszerek termelőit és feldolgozóit tömörítő – érdekképviseleti szervezethez. A GVH álláspontja, hogy rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Kiemelték: az online árfigyelő használatával a magyar családok pénzt és időt spórolhatnak és hamarosan újabb termékkategóriákkal bővül az árak összehasonlíthatóságát biztosító rendszer.

A tájékoztató szerint januárban 30 százalékkal emelkedett a rendszert használók száma. Jelenleg hat nagy kereskedelmi lánc, országszerte hozzávetőleg 1277 boltjában, 78 termékkategóriában, több mint 2000 különböző élelmiszertermék naponta frissülő árait követhetik nyomon a fogyasztók a www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető rendszerben.

A versenyhatóság a Nemzetgazdasági Minisztériummal együtt vizsgálja, melyek azok a termékkategóriák, amelyekben az árak összehasonlíthatósága, illetve az online árfigyelő piacélénkítő hatása a legnagyobb hatást fejtheti ki – közölték.

(Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium, MTI)