Együttműködés kell a gazdaság védelméhez, ezért a kormány folyamatosan egyeztet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Kiemelték, hogy a szakmai testület minden lehetőségről tájékoztatja a vállalkozókat, legyen szó akár a bértámogatásokról, akár az újraindítási gyorskölcsönről, a kormánnyal pedig ismerteti azokat a javaslatokat, amelyekkel még inkább vállalkozóbaráttá lehetne tenni a támogatási rendszert.

Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára, és György László, a tárca gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára pénteken Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével találkozott, és soron kívül egyeztetett az aktuális helyzetről.

„A járvány egy minden eddiginél veszélyesebb szakaszhoz érkezett. Az első az élet és az egészség védelme, ezért most zárnunk kellett. Az oltóanyag azonban folyamatosan érkezik az országba, így ha mindenki betartja a szabályokat és minél többen beoltatják magukat, újra nyithatunk. Most viszont türelemre és fegyelmezettségre van szükség” – jelentette ki Schanda Tamás, hozzátéve, hogy a vírus elleni védekezéssel párhuzamosan a nehéz helyzetbe került cégeket is támogatja a kormány.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára azután beszélt erről, hogy a tárca államtitkárával, György Lászlóval, és Parragh Lászlóval egyeztetett.

Schanda Tamás kifejtette: a munkahelyek megvédése és a gazdaság megerősítése is csak közösen sikerülhet, ezért a kamarával továbbra is szorosan együttműködik a kormány.

„Folyamatosan kapcsolatban vagyunk a vállalatokkal, és felhívjuk a figyelmüket a támogatási lehetőségekre, legyen szó akár bértámogatásokról, akár az újraindítási gyorskölcsönről. Aki igényli, annak segítséget nyújtunk a szükséges dokumentumok összeállításához, kitöltéséhez is” – fejtette ki Parragh László a közleményben.

Az országos szakmai testület elnöke hozzátette: arról is folyamatosan gyűjtik az információkat, hogy az intézkedések, illetve azok igénylése hogyan lehetne még inkább vállalkozóbarát, és ezeket a javaslatokat rendszeresen ismertetik is a kormányzattal. Parragh László felhívta a figyelmet továbbá arra is, hogy a vírus most a 25-64 év közötti, munkaképes korosztályra is veszélyesebb, ami a gazdaság számára is kockázatot jelent – tájékoztatott az ITM.

György László az egyeztetést követően kifejtette: „embert próbáló egy éven vagyunk túl, amely során a vállalkozók vállalták és ebben a pillanatban is vállalják a gazdasági nehézségeket életünk megóvásáért cserében. Ez példaértékű. Azért dolgozunk, hogy javaslataikat meghallgatva olyan támogatást nyújtsunk, amely hozzájárul megmaradásukhoz, hiszen túlélésük a gazdaság újraindításának feltétele. Fent kell tartanunk a foglalkoztatást, mert ha munka van, minden van.” Ezután hozzátette, hogy ennek érdekében több mint 6260 milliárd forintot tesznek ki a hitelmoratóriumon, adó- és járulékkedvezményeken keresztül a gazdaságban maradt, illetve támogatási programokon, kedvezményes hitel- tőke- és garanciaprogramokon keresztül a gazdaságba juttatott források. Az idei évben ez az összeg várhatóan további 1007 milliárd forinttal növekedhet – írja az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében.

(Forrás: MTI)