2015 májusában a szezonálisan igazított adatok szerint a háztartások tranzakcióból eredően nettó hiteltörlesztők voltak, valamint betéteik állományát is csökkentették. A nem pénzügyi vállalatok tranzakcióból eredően szintén nettó hiteltörlesztők voltak, ugyanakkor betéteik állománya növekedett – jelentette kedden az MNB.

Tranzakciókból adódóan a háztartások hitelállománya szezonálisan igazítva 22,7 milliárd forintos csökkenést mutatott. Szezonális igazítás nélkül 3,6 milliárd forintos tranzakciókból eredő csökkenést lehetett megfigyelni, ami a forinthitelek 7,3 milliárd forintos növekedésének és a devizahitelek 10,9 milliárd forintos csökkenésének eredője.

A háztartások betétállománya a tranzakciókból eredően szezonálisan igazítva 1,1 milliárd forinttal, míg szezonális igazítás nélkül 78,2 milliárd forinttal csökkent. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forintbetétek esetében 57,8 milliárd forintos, míg a devizabetétek esetében 20,4 milliárd forintos nettó betétkivonás történt. (A nyers és a kiigazított adatok eltérésének oka, hogy az április végi munkanap-áthelyezések miatt sok kifizetést előrehoztak; a május végén aztán a szokásos szintre álltak vissza az állományok.)

A nem pénzügyi vállalatok hitelállománya csak a tranzakciókat figyelembe véve szezonálisan igazítva 38,3 milliárd forinttal, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 4,8 milliárd forinttal csökkent. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forinthitelek állománya tranzakcióból eredően 11,7 milliárd forinttal esett vissza, míg a devizahitelek állománya 6,9 milliárd forinttal emelkedett. A nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya – tranzakciókból eredően – 0,2 milliárd forinttal csökkent.

A nem pénzügyi vállalatok betétállománya – az átértékelődés és az egyéb volumenváltozás hatásától eltekintve – a szezonálisan igazított adatok szerint 117,3 milliárd forinttal, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 166,7 milliárd forinttal növekedett. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forintbetétek esetében 175,5 milliárd forintos nettó betételhelyezésre, míg a devizabetétek esetében 8,8 milliárd forintos nettó betétkivonásra került sor.