Évek óta nem tervezett annyi hazai kis- és középvállalkozás (kkv) valamilyen fejlesztést a következő egy évben, mint most, a cégvezetők 62 százaléka gondolkodik beruházáson. A célokat tekintve a gépek, berendezések korszerűsítése áll az élen, de ingatlan-beruházást is egyre többen terveznek.
Az év eleji alacsony arányt követően folyamatosan javul a hazai kkv-k beruházási kedve. Jelenleg tízből hat cég gondolja úgy, hogy valamilyen fejlesztésbe kezd a következő egy év során. Ez jelentős előrelépés az egy évvel ezelőtti értékhez képest, amikor tízből öt cég vélekedett így. A javulás mindenképpen örvendetes, hiszen három és fél éve nem volt ilyen magas a beruházási szándék.
A fogyasztás dinamikus bővülése és a folyamatosan megjelenő uniós pályázatok pedig hozzájárulhatnak a fejlesztések szinten maradásához vagy akár további emelkedéséhez is. Nemrég jelent meg például a kkv-k eszköz- és szoftverbeszerzésre irányuló 17 milliárd forintos keretösszegű pályázat – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A következő egy év beruházásait elsősorban a gépek, berendezések (34 százalék) és az informatikai fejlesztések (33 százalék) pörgethetik fel. A gépjárműpark korszerűsítése (26 százalék) stabilan tartja harmadik helyét, de egyre többen készülnek ingatlan beruházásokra is. Az ebben gondolkodó cégek aránya év elejéhez képest közel négyszeresére nőtt (19 százalék). Úgy tűnik tehát, hogy még jobban felpöröghet az építőipar.
A középvállalkozások körében igazi beruházási boom várható, ugyanis 73-ról 91 százalékra ugrott fejlesztési szándékuk. Ez azt jelenti, hogy 10-ből 9 cég tervez valamilyen fejlesztést. A kisvállalkozásoknál is nőtt a beruházási hajlandóság, 53-ról 66 százalékra, miközben a mikrovállalkozások ennél visszafogottabban terveznek, 57-ről 54 százalékra mérséklődött a fejlesztési kedvük.
A különböző ágazatok közül az ipari, építőipari cégek az átlagnál magasabb arányban készülnek fejleszteni (71 százalék), miközben a többi szektor közel azonos mértékben terveznek beruházást. A szolgáltató szektorban ez az arány 60 százalék, a kereskedelemben 58 százalék, a mezőgazdaságban pedig 57 százalék.
A KSH legutóbbi adata szerint szeptemberben az építőipari termelés volumene 23,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi értéket. Az építőipar tehát dinamikusan növekszik, és a felmérésünk szerint a folytatás is kedvező lehet – mondta el a szakértő.