A külföldön dolgozó szakembereknek november 11-én Münchenben mutatják be a magyar építőipar helyzetét és a résztvevők konkrét cégajánlatok figyelembevételével dönthetnek az itthoni munkavállalásról a hazahívó program részeként – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

Az ÉVOSZ piaci felmérései évek óta megerősítik, hogy a tervező és kivitelező vállalkozások üzleti tevékenységét legnagyobb mértékben a szakmunkás- és mérnökhiány akadályozza.

A képzettmunkaerő-hiány részleges pótlásának egyik lehetősége, hogy a külföldön munkát vállalt szakmunkások és mérnökök egy része hazajön és itthon találja meg számításait az építőiparban. Ennek előfeltétele, hogy az építésgazdasági helyzetről, a Magyaroroszágon elérhető családi támogatásokról és kedvezményekről hiteles információkat és konkrét munkavállalási lehetőségre ajánlatokat kapjanak az érdeklődők.

Az építőipar válságos éveiben, 2008-2014 között mintegy 35 000 építőipari szakmunkás és mérnök vállalt munkát a nyugat-európai országokban. Az építőipar magyarországi lehetőségei 2017-től változtak meg lényegesen: évről évre több mint 20 százalékkal nőtt a megrendelések és teljesítések mértéke.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke elmondta, a piaci kihívásokat és lehetőségeket kihasználva a vállalkozások jelentős része technológiai korszerűsítésbe, szervezetfejlesztésbe kezdett, jelentős bérfejlesztéseket hajtott végre és meghatározóvá vált a munkaerő béren kívüli megbecsülése is. A foglalkoztatás területén kialakult egy olyan helyzet, ami alternatívát jelent a külföldön munkát vállalók számára. Ez tette lehetővé, hogy az ÉVOSZ elsőként 2019-ben elindíthatta, és 2021-ben ismét meghirdetheti az Építőipari hazahívó programját.

Az ÉVOSZ hazahívó programját megalapozza, hogy a tervező és építőipari vállalkozások várakozásai szerint a következő években bővülő piacra, biztos munkaellátottságra számítanak minden területen, valamennyi építőipari alágazatban.

(Forrás: MTI)