Az MKFE felmondta a NeHGOSZ-szal még 2003-ban kötött megállapodást. Az ígéretek szerint azonban a fuvarozók nem maradnak ágazati kollektív szerződés nélkül: még a jelenlegi lejárta előtt új megállapodást kötnek, egy másik szakszervezettel.

Egyoldalúan felmondta a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) a Nemzetközi és Hivatásos Gépkocsivezetők Országos Szakszervezetével (NeHGOSZ) a közúti közlekedési alágazatban kötött, több munkáltatóra kiterjedő kollektív szerződést 2016. február 1-jével – közölte a szakszervezet. Az MKFE mint munkaadói szervezet az MTI megkeresésére azzal indokolta a lépést, hogy olyan partnerrel kíván kollektív szerződést kötni, amely reprezentatív szervezetként tevékenykedik.

A NeHGOSZ és az MKFE 2003-ban kötötte a kollektív szerződést, amelyet 2013-ban módosítottak. A munkavállalói képviselet szerint a több munkáltatóra kiterjedő kollektív szerződés nagy segítség volt a mikro- és kisvállalkozóknak, akik nem tudják megfizetni a munkajogi szakértőket, és maguk gyakran nehezen értelmezik az új Munka törvénykönyvében álló jogszabályokat.

A kollektív szerződés tartalmazta egyebek között a munkaadók és a munkavállalók megállapodását a napi, illetve a heti munkaidő, a pihenőidő és a készenléti idő díjazásában. A kollektív szerződés értelmében a szakszervezeteknek lehetőségük nyílt arra, hogy olyan munkáltatókhoz is bemenjenek tárgyalni, ahol korábban nem volt tagjuk. Eddig a kollektív szerződés értelmében a szakszervezet tarthatta például a szakmai továbbképzéseket, és a sztrájkjog kezelésében is volt közös álláspont – fejtette ki a NeHGOSZ.

Eisen Sándor, a NeHGOSz elnöke az MTI-nek azt mondta, hogy a kialakult helyzetet a március 5-i küldöttgyűlésükön megtárgyalják, és döntenek a további lépésről. A tagság létszámáról az elnök nem kívánt információt adni. (A szakszervezet weboldalán lévő információ szerint több mint 450 munkahelyen képviselik a hivatásos és nemzetközi gépkocsivezetők érdekeit, a taglétszámról nem közölnek adatot.)

Az MKFE az MTI érdeklődésére közölte: a hazai árufuvarozó és személyszállító vállalkozások legerősebb érdekvédelmi szervezeteként olyan munkavállalói  partnerrel kívánnak kollektív szerződést kötni, amely szintén reprezentatív szervezet. Megjegyezték: a NeHGOSZ már a 2013-as szerződésmódosításkor sem felelt meg maradéktalanul ezeknek a kritériumoknak, és a legutóbbi egyeztetéseken sem tudta ezt hitelt érdemlően igazolni. Jelezték: a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének tagjai egyetlen pillanatra sem maradnak kollektív szerződés nélkül, a három hónapos felmondási idő végére ki fogják választani a leendő partnert.