Home Vállalkozás A dolgozók megbecsülése nem marad eredménytelen

A dolgozók megbecsülése nem marad eredménytelen

0
A dolgozók megbecsülése nem marad eredménytelen

A Pegazus Díjjal az Enterprise Investors magán- és kockázati tőkealap-kezelő vállalat, a Bisnode digitális üzleti információszolgáltató, valamint a Dentons ügyvédi iroda a kiemelkedő növekedést felmutató magyarországi kis- és középvállalkozásokat ismeri el. Az egyik 2019-es díjazott, a kárpitos bútorváz gyártással és bútorasztalos munkákkal foglalkozó Fa-Feri Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével, Horváth Ferenccel az elismerés kapcsán beszélgettünk.

A cég nem sokkal a rendszerváltást követően alakult. Bemutatkozásukban azt írják, hogy azóta folyamatos fejlődéssel és tanulással tudtak növekedni. Ez milyen formában történt?

A cég 1991-ben indult egyszemélyes vállalkozásként, mára 115 fővel dolgozunk. Próbáltam a céggel együtt fejlődni, iskolákat végeztem, valamint az internet segítségével és könyvekből is folyamatos önképzést végeztem. Apránként felépült a cég szervezete is, kialakultak az ügyvezető-helyettesi, műszaki és gazdasági igazgatói, főmérnöki pozíciók is, és cégirányítási rendszert is bevezettünk.

A beszállítóvá válás fontos mérföldkő volt a vállalkozás életében. Ebbe hogyan vágtak bele?

A rendszerváltoztatást követően sorra mentek tönkre a volt szocialista üzemek, és észrevettük, hogy komoly rés támadt a piacon. Míg sokan arra panaszkodtak, hogy mit miért nem lehet megcsinálni, mi azt kerestük, hogy mit hogyan lehet. Így nagyon gyorsan sok munkához jutottunk, és a munkáink fele hamarosan exporttermékekbe épült be, akár saját nevünk alatt, akár mások termékeibe beépülve. Az exportarány ma is 50 százalék körüli a bevételünkben.

Saját márkanév alatt nem is dolgoznak?

Elsősorban nagy projektmunkákra specializálódtunk, saját márkanevet nem vezettünk be, mert úgy ítéltük meg, hogy gyártóként, saját márkával nehezen tudnánk felvenni a versenyt a nagy szereplőkkel. A projektmunkákon nagyobb a nyereség, mint ha árversenybe bonyolódtunk volna.

A jövőben is folytatni tervezik a dinamikus növekedést?

Szeretnénk folytatni a meglévő fejlődést, azonban ennek van egy természetes plafonja. Mivel új telephely nyitását már nem tervezzük, még mintegy 50 százalékos bővülési lehetőséget látunk magunk előtt.

Milyen területeken fejlődnének még?

Abban látom a jövőt, hogy a meglévő területeinket tökéletesítsük, új lábakat már nem növesztenénk. A tökéletesség persze nem elérhető, de törekedni kell rá. Fejleszteni kell a cég informatikai rendszerét, a belső kommunikációt, és még jobban szeretnénk gazdálkodni a humán erőforrással.

A munkaerőhiány érinti a vállalkozás működését?

Érezzük a munkaerőhiányt, de igazi gondot nem jelent, mert megbecsüljük a dolgozóinkat. A jövőben még nagyobb figyelmet szeretnénk ennek a területnek szentelni. Folyamatosan fejlesztjük a munkakörülményeket, nemrég például elkészültek az új öltözők, és ez a figyelem nem marad eredménytelen.

A generációváltáson is gondolkodnak?

A generációváltás már most is működik a cégnél: az új ügyvezetőjelöltet, aki a fiam egyik barátja, már bejelentettük, igaz, még nem neveztük ki hivatalosan. Kettős-hármas ügyvezetésben gondolkodom a következő években, és fokozatosan adnám át az irányítást az utódomnak.