Home Gazdaság Az erőgyűjtés éve az építőiparban

Az erőgyűjtés éve az építőiparban

0
Az erőgyűjtés éve az építőiparban

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a nehézségek ellenére 2025-öt a felkészülés, az erőgyűjtés évének nevezte az építőiparban a 43. Construma nemzetközi építőipari szakkiállításon.

Az új szerződések volumenértéke most még 30 százalékkal kisebb, mint egy éve, 35 ezerrel kevesebben dolgoznak tartósan az ágazatban, a szakmai visszajelzések alapján 3 év alatt 12 százalékról 6 százalékra csökkenhetett az árbevételarányos jövedelmezőség – mondta az elnök, de szerinte a lakásépítések és a lakásfelújítások kitörési pontot jelenthetnek. Segíthet az is, ha több építési célú közbeszerzés jelenhet meg a következő időszakban – jegyezte meg.

Hozzátette, hogy az építőipari cégeknek meg kell felelniük a zöld építés követelményeinek, valamint a digitalizáció kihívásainak, hogy digitális hálóba szerveződve, adatalapú tudásra építve hozhassanak létre szakmai együttműködéseket. A költséghatékonyság vállalati szinten sokat javult az elmúlt 2 évben, a következő feladat az lehet, hogy a teljes értéklánc szintjén, az egész építésgazdaságot tekintve is javuljon a helyzet.

Fontos feladat lesz helyzethez juttatni a belföldi szakértelmet és munkaerőt a tervezéstől kezdve a kivitelezésen át az üzemeltetésig, a legjobban teljesítőket védjegyeztetési rendszerrel lehetne elismerni. Koji László szerint az építőiparnak abban is van felelőssége, hogy javuljon a megrendelések minősége, hiszen a szakembereknek van lehetőségük arra, hogy a megrendelői oldal döntéseit befolyásolják.

Az ÉVOSZ tagvállalatai 22 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, alvállalkozókkal számítva 180 ezer embernek adnak munkát. Építésszerelési tevékenységeik összértéke tavaly elérte a 2600 milliárd forintot, alvállalkozókkal számítva a 3600 milliárd forintot, ami a teljes belföldi volumennek csaknem a fele – ismertette a szervezet elnöke.

(Forrás: MTI/ÉM)