Home Featured Megújul a Széchenyi kártya program

Megújul a Széchenyi kártya program

0
Megújul a Széchenyi kártya program
Budapest, 2022. június 20. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter beszél (j4), mellette Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke (j3), Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelõs államtitkár (j5), Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója (j2) és Eppel János, a VOSZ elnöke (j) a Széchenyi kártya program legújabb termékeirõl tartott sajtótájékoztatón Budapesten 2022. június 20-án. A kkv-szektor a háborús környezet ellenére is olcsó, elérhetõ hitelforráshoz jut a Széchenyi kártya program folytatásával - hangsúlyozta Nagy Márton a sajtótájékoztatón. MTI/Soós Lajos

A kormány 2022. június 16-i ülésén a háborús gazdasági helyzetre való tekintettel áttekintette a kkv hitelpiac helyzetét, valamint megvizsgálta a Széchenyi kártya program eddig elért eredményeit, és döntött a program folytatásáról – jelentette be a gazdaságfejlesztési miniszter.

A megújult Széchenyi kártya program fix kamatozású, legfeljebb 3,5 százalékos hitelei 2022 júliusától év végéig érhetőek el országszerte. „A program keretében elérhető hiteltermékek racionalizálásra és összevonásra kerültek a hitelcélok változatlansága mellett” – ismertette a miniszter.

A kis- és középvállalatok hazánk gazdasági gerincét alkotják és több százezer család megélhetését biztosítják, ezért hiteloldali támogatásuk kulcsfontosságú. A magyar kormány célja, hogy a háború okozta gazdasági helyzetben a rendelkezésre álló eszközei segítségével elkerülje a hitel nélküli gazdasági növekedés kialakulását – hangsúlyozta.

„Korábban, 2009 és 2013 közötti időszakban már láthattuk, hogy a hitel nélküli gazdasági növekedés káros, a növekedés kulcsfontosságú pillére a megfelelő mértékű és egészséges szerkezetű hitelezés a vállalkozások számára. Ezt a gazdaságpolitikai célt a kkv-finanszírozás feltételeinek javításán keresztül kamattámogatás és hitelgarancia nyújtásával tudja segíteni a kormány.”

A kkv-finanszírozás feltételeinek javítását szolgálja a kormány legutóbbi döntése a Széchenyi kártya program meghosszabbításáról, melynek segítségével a kkv-k fix kamatozású, legfeljebb 3,5 százalékos hiteltermékeket érhetnek el 2022 júliusától országszerte. A döntés értelmében a hiteltermékek racionalizálásra és összevonásra kerültek a hitelcélok változatlansága mellett.

A 2002-ben induló Széchenyi kártya program mára a mikro-, kis- és középvállalkozások legsikeresebb támogatott hitelprogramjává vált, a program indulása óta a hazai kkv-szektor 390 ezer szerződött hitelügylet mellett több mint 4600 milliárd forint kedvezményes finanszírozási forráshoz jutott. A Széchenyi kártya program keretében felvett hitelállomány jelenleg a kkv szektor hitelállományának már a 13 százalékát adja, miközben kkv szektor hitelei mögött 39 százalékban jelenik meg kezesként a Garantiqa – összegezte a gazdaságfejlesztési miniszter.

A kormány által támogatott Széchenyi kártya program új konstrukciói a kabinet gazdaságstratégiai céljaival összhangban a piacihoz képest lényegesen alacsonyabb, legfeljebb 3,5 százalékos kamattal kiszámítható kereteket biztosítanak a kkv-szektor finanszírozásához és működéséhez, segítve ezzel a vállalkozások versenyképességének javítását és a munkahelyek megtartását – mutat rá a miniszter.

A Széchenyi kártya program 2022 júliusától év végéig országszerte a Széchenyi kártya program eddigi hiteleihez hasonlóan a területi kereskedelmi és iparkamarák, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a KAVOSZ Zrt. regisztráló irodáiban érhetőek el. További információk a program kidolgozásában aktívan közreműködő KAVOSZ (www.kavosz.hu) oldalán található.

A kkv-szektor a háborús környezet ellenére is olcsó, elérhető hitelforráshoz jut a Széchenyi kártya program folytatásával – hangsúlyozta Nagy Márton a program legújabb termékeiről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával tartott sajtótájékoztatón.

Kiemelte, Magyarországon a lakossági és a vállalati hitelpiac is kétszámjegyű növekedési dinamikát mutat, és megfelelően támogatja a gazdaságot. Hozzátette, a hitelek nagy része államilag támogatott konstrukció, és példaként említette a vállalkozásoknak szóló Széchenyi kártya programot, amelyhez az állam kamattámogatást és hitelgaranciát ad, valamint a lakosságnak szóló családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és a babaváró konstrukciókat.

Kormányzati támogatás nélkül az infláció és a kamatok emelkedése miatt hitelszűke lehetne, a kkv-k-nak pedig kétszemjegyű kamatozású hitellel kellene számolniuk, amelyet vélhetően nem vennének fel – hívta fel a figyelmet a gazdaságfejlesztési miniszter.

Hangsúlyozta azt is, a háborús helyzet, az emiatt megnövekedett költségek ellenére a kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hitelpiac ne sérüljön, a kétszámjegyű hitelbővülés megmaradjon, és továbbra is legyen gazdasági növekedés.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy egy ország akkor működik jól, ha jól működő gazdaság áll a háttérben, ezért a kamara partnere a kormánynak.

Az MKIK elnöke felidézte, hogy a kamara rendszeresen együttműködési megállapodást kötött a kormánnyal, amelyben többek között szerepel a Széchenyi kártya program szakmai felülvizsgálata, az adott körülményekhez igazítása.

A Széchenyi kártya program bizonyítottan sikeres, válságálló, a kkv-k finanszírozási igényeire gyorsan reagál, hidat képez a kormány, a bankok és a vállalkozások között – fogalmazott Parragh László.

Krisán László, a Széchenyi kártya programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet a Széchenyi kártya program MAX hiteltermékei július elsejétől igényelhetők, a kamatok 0,5-3,5 közöttiek, jóval elmaradnak a piacon jellemző 10 százalék feletti kamatoktól.

(Forrás: MTI, fotó: Soós Lajos)