
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal 1,80 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot keddi ülésén, és azonos mértékben emelte a kamatfolyosót is, 0,85 százalék és 2,75 százalék közé. Piaci elemzők is ekkora szigorításra számítottak.
A testület júniusban jelentette be és kezdte meg kamatemelési ciklusát, amely közlése szerint addig tart, amíg az infláció vissza nem tér a fenntartható sávba. Az alapkamat a mostani emelési ciklus megkezdéséig tavaly július óta állt 0,60 százalékon.
Nem okozott meglepetést a jegybank monetáris tanácsa keddi ülésén, amikor ismét 15 bázispontos kamatemelésről döntött – vélik az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője kommentárjában kiemelte: a várakozásoknak megfelelően ismét 15 bázispontos monetáris szigorítást hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A bejelentés után némileg gyengült a forint az euróval szemben, mivel nem történt meglepetés. A korábban meghirdetett menetrend szerint így év végére 2,1 százalékon állhat majd az alapkamat.
Jelezte, hogy továbbra is erőteljes az inflációs nyomás. Szeptemberben közel 9 éves csúcsra, 5,5 százalékra emelkedett az éves bázison számított infláció Magyarországon. Szinte minden változékony árú főcsoportban jelentős emelkedés volt tapasztalható, a legnagyobb emelkedést a járműüzemanyagok mutatták 21 százalékkal, a dohányáruk pedig közel 18 százalékkal drágultak. A tartós folyamatokat megragadó maginflációs mutató 4 százalékos volt. A jegybank nincs túl könnyű helyzetben, hiszen az infláció nagyobb része kínálati oldali, jelenleg csak a másodkörös hatások kivédése, illetve az importált infláció fékezése áll módjában a döntéshozóknak a monetáris szigorítással, illetve az inflációs várakozások tartós feljebb tolódását próbálják megakadályozni – fejtette ki.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint bár az inflációs folyamatok, illetve a világszerte növekvő energiaárak miatt elképzelhető lett volna nagyobb emelés is, a jegybank kitartott az eredetileg beharangozott havi 15 bázispontos ütem mellett. A közlemény, illetve a kommunikáció alapján a kamatemelési ciklus novemberben is folytatódhat, mértéke ismét 15 bázispont lehet – tette hozzá.
Arra is kitért, hogy a kamatemelési ciklus vége egyelőre nem látszik, azt a jegybank addig folytatja, ameddig az az inflációs cél eléréséhez szükséges. Ez ugyanakkor üzenet is a piac számára, hogy a monetáris politika elkötelezett az infláció leszorítása mellett. A jegybank jövőbeni döntéseinél két dologra lesz érdemes figyelni Regős Gábor szerint, ami az addig beérkező adatok függvénye: hogy milyen ütemben nő tovább decembertől – az új Inflációs jelentés megjelenése nyomán – az alapkamat, illetve hogy folytatódik-e, és ha igen, milyen ütemben a nemkonvencionális eszközök kivezetése.
Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 15 bázispontos lépésekben folytatja a jelenlegi kamatemelési ciklust, de erősödhet a jegybankra nehezedő piaci nyomás az agresszívabb szigorító lépések végett.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői a döntést és az ülésről kiadott közleményt kommentáló kedd esti értékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy az MNB monetáris tanácsa a változatlan mértékű kamatemelés mellett a korábbinál keményebb alaphangú előretekintő útmutatást adott a piacoknak.
A ház szerint ennek egyik elsődleges megnyilvánulásaként a monetáris testület közleménye utal arra, hogy az inflációs kockázat a korábban vártnál makacsabbnak bizonyulhat, emellett elhangzottak olyan nyilatkozatok, amelyek szerint a szigorítási ciklus áthúzódhat 2022-re.
A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: jelenleg fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB az idei év végéig még két, egyenként 15 bázispontos kamatemelést hajt végre, mivel a magas energiaárak és a maginflációs csoportba tartozó termékek továbbra is magas árszintje miatt várhatóan erős marad az inflációs nyomás.
A ház ugyanakkor változatlanul felfelé ható kockázatokat lát saját kamatemelési előrejelzésére is, és nem tartja kizártnak, hogy az MNB novemberben egyszeri 30 bázispontos emelést is bejelenthet, annál is inkább, mivel a tizenkét havi magyarországi infláció októberben valószínűleg megközelíti a 6 százalékot.
Ráadásul a feszes munkapiaci helyzet és a jövőre tervezett jelentős minimálbér-emelés megteremti az alapjait annak is, hogy a kamatemelési ciklus áthúzódjon 2022 első negyedévére – hangsúlyozzák a Morgan Stanley elemzői.
Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői kedd este ismertetett előrejelzésükben szintén azt a véleményüket emelték ki, hogy erősödik az MNB-re nehezedő nyomás az agresszívabb monetáris szigorítás végett.
A ház azonban közölte, hogy a maga részéről továbbra is lépésenként 15 bázispontos emelésekkel számol az MNB részéről, és várakozása az, hogy a magyar jegybank 2022 elejéig 2,40 százalékra emeli alapkamatát.
A Capital Economics elemzői szerint ugyanakkor vannak olyan aggályok a piacon, hogy az MNB monetáris politikája nem kellően agresszív a jelenlegi inflációs környezetben, különösen azóta, hogy a lépésenkénti kamatemelési ütem a kezdeti 30 bázispontról 15 bázispontra lassult.
A cég várakozása szerint az éves összevetésű magyarországi infláció novemberben 6 százalék fölé emelkedik, és egészen 2022 késői szakaszáig – vagyis az MNB által jelenleg vártnál hosszabb ideig – a jegybanki tűrési sáv felső széle felett marad.
Más nagy londoni házak kisebb inflációs kockázatokat látnak.
A Bank of America pénzügyi szolgáltató csoport londoni kutatási részlegének (BofA Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzőstábja a térség inflációs kilátásairól összeállított legutóbbi helyzetértékelésében közölte: várakozása szerint az idei negyedik negyedév után mérséklődik a magyarországi infláció üteme.
A BofA Global Research elemzői szerint kedvező lenne a forint szempontjából, ha a magyar jegybank bármilyen módon áthelyezné a szigorítási cikluson belül a hangsúlyt a kamatpolitikáról a mennyiségi enyhítési műveletek kiigazítására, tekintettel arra is, hogy a folyómérleg-folyamatok kedvezőbb irányt vettek.
A ház az idei év végére mindazonáltal 2,10 százalékos, 2022 végére 2,70 százalékos MNB-alapkamatot valószínűsít.
(Forrás: MTI)