
A francia Van Cleef & Arpels több mint 11 millió forintnál leütött nyolckarátos briliánsokkal díszített fülbevalója lett a BÁV őszi árverésének legdrágábban eladott tétele, a festmények közül a kortárs alkotások iránt volt legnagyobb az érdeklődés.
A BÁV 73. Művészeti aukcióján a vételi- telefonos- és online megbízások száma jelentősen meghaladta a korábbi árveréseket, ami nem pusztán a koronavírus okozta járvány hatása, de a hosszú távon a vásárlási szokások megváltozását is előrevetíti.
A szeptember 29-30-án zajlott őszi aukción a legnagyobb licitharcok a gazdasági válságok idején klasszikusan menekülőeszköznek tekintett befektetési ékszereknél zajlottak. Az ékszernap legdrágábban eladott tételére, a Van Cleef & Arpels csavart karika fülbevalójára 3 millió forintról indult a licit, amelyet végül 11,4 millió forintnál ütöttek le. A dobogó második helyére fehérarany, csaknem 10 karátos briliánssal ékített nyakék került. Az ékszer 5,7 millió forintért kelt el. A Cartier hajlított szög elnevezésű karkötőjét 2,2 millió forintért árverezték el, a Tiffany leghíresebb tervezőjének, Elsa Perettinek hullámok ihlette nyakéke pedig 1,5 millió forintért talált új gazdára. Az ezüsttárgyak között az Ecsedy-Csapó nemesi család art deco tálcája 660 ezer forintért kelt el. A legnagyobb licitharc egy kisméretű kínai ezüst teáskannáért alakult ki. Az 50 ezer forintról induló ritkaság majdnem nyolcszoros áron, 384 ezer forintért kelt el.
A festmények közül Schönberger Armand Rakpart című festményét 8,4 millió forintnál ütötték le, Bernáth Aurél Csendélet Cézanne-könyvvel című alkotásáért pedig 7,8 millió forintot fizettek. Nagy licitharcok alakultak ki a kortárs alkotások iránt: jelentős áremelkedés mellett ütötték le Fajó János, Bukta Imre, ef Zámbó István alkotásait. A kortárs anyagból első helyen Orosz Gellért 5+2 című képe végzett és 1,6 millióért kelt el, a festő egy másik absztrakt kompozíciója pedig kilencszeres áron, 2,4 millió forintért.
A műtárgyak közül 1 millió forintért cserélt gazdát a spanyol lottósorsoló gömb. Ismét nagy volt az érdeklődés Gádor István, Gorka Lívia és Gorka Géza alkotásai, valamint a háború utáni modern Zsolnay-kerámiák iránt. A legdrágább műtárgy egy Zsolnay-ritkaság lett: a Klein Ármin tervei alapján készült háromdarabos virágtartó díszedény 2,4 millió forintért kelt el.
Kovács Ádám, a BÁV kereskedelmi igazgatója azt mondta, hogy az őszi árverés eredményei összhangban voltak az utóbbi hónapok műtárgypiaci tapasztalataival. A befektetők a koronavírus-járvány okozta gazdasági bizonytalanság miatt a befektetési ékszerek felé fordultak. A BÁV 2020-as műtárgybefektetési indexe szerint az ékszerbefektetés jelentős, 16 százalékos növekedést ért el idén. „Bár a műtárgypiac árai az események hatására sem mozdultak el, a vásárlói oldalon nagyobb pénzügyi tudatosságot tapasztalunk. Az érdeklődés nem lett kevesebb, de célzottabban, a befektetésre alkalmas ékszerek, festmények és műtárgyak felé fordult” – hangsúlyozta a kereskedelmi igazgató.
(Forrás: MTI, fotó: BÁV)