Home Világ Legyen vége a laboratóriumi csalásnak: állást foglalt az Európai Parlament is

Legyen vége a laboratóriumi csalásnak: állást foglalt az Európai Parlament is

0
Legyen vége a laboratóriumi csalásnak: állást foglalt az Európai Parlament is

Aprólékosan ki kell vizsgálni az autók szennyezőanyag-kibocsátási tesztjein elkövetett csalásokat, amelynek felelőseit megfelelő szankciókkal kell sújtani – olvasható az Európai Parlament kedden elfogadott állásfoglalásban. A képviselők szerint meg kell erősíteni az uniós kibocsátási teszteket az EU-határértékek betartatása és az azt túllépők gyors felfedezése céljából. A képviselők egy uniós felügyeleti szerv létrehozásának megfontolását is felvetették.

A képviselők határozottan elítélték az autógyártók által elkövetett csalást, sajnálatukat fejezték ki a vásárlók millióinak megtévesztése miatt, és hogy a szabálytalan szennyezőanyag-kibocsátás mind a környezetre, mind az emberek egészségére káros hatást gyakorolt. Az október 6-án megrendezett vitát lezáró állásfoglalást 493 szavazattal, 145 ellenszavazat és 25 tartózkodás mellett fogadták el.

A jelenlegi botrány az egész autóipart alááshatja, amely viszont számos tagállamban a gazdasági növekedés, az innováció és a munkahelyteremtés egyik kulcsa, fogalmaz az állásfoglalás.

Vizsgálják ki a csalást és büntessék meg a felelősöket

A képviselők üdvözlik, hogy több tagállam és unión kívüli ország már vizsgálatot indított a tesztek manipulációja ügyében, és támogatják, hogy az Európai Bizottság az autógyártók és modelljeik széles körű ellenőrzésére kérte fel a nemzeti felügyeleti szerveket. Ha a felügyeleti szervek manipulációs eszközöket találnak, akkor a tagállamoknak megfelelő szankciókat kell alkalmazni, fogalmaz az állásfoglalás.

A vizsgálatokba az Európai Bizottságot is be kell vonni, amelynek 2016. március 31-ig jelentésben kell beszámolnia a tapasztalatairól a parlamentnek.

A képviselők hangsúlyozták, hogy a munkavállalókat nem lehet a kibocsátás-manipuláció végső felelősként megjelölni, és a kiszabott büntetéseket mindenekelőtt a vállalatok nyereségéből és az osztalékból kell rendezni, nem elbocsátások révén.

A szennyezőanyag- és széndioxid-kibocsátás mérésének szigorítása

A parlament sürgeti az Európai Bizottságot, hogy késlekedés nélkül fogadja el és indítsa el az új valós vezetési feltételek melletti tesztciklust, hozzátéve, hogy ezeket a teszteket nem pusztán a jelenleg tervezett nitrogén-oxidok, hanem az összes szennyezőanyag kibocsátásának mérésére alkalmazni kellene.

Az uniós típus-jóváhagyási rendszert úgy kell átdolgozni, hogy az illetékes nemzeti hatóságok által kiállított jóváhagyásokat és igazolásokat a bizottság és minden illetékes tagállami hatóság független módon felülvizsgálhassa. A képviselők a felülvizsgálat során a kibocsátási korlátokat túllépő autók visszahívását és forgalmazásának leállítását kérik.

A képviselők szerint a kibocsátási teszteket emellett a gyártósorról véletlenszerűen levett új modellekre is ki kell terjeszteni. A teszteknek valós vezetési körülmények között kell zajlania és az uniós szennyezőanyag- és széndioxid-kibocsátási szintek mérésére kell koncentrálnia. A Parlament az időszakos műszaki vizsgákon is szigorúbb kibocsátási tesztet szeretne látni. A képviselők egy uniós felügyeleti szerv felállításának megfontolását is felvetették.

Legyen vége a laboratóriumi csalásnak

A laboratóriumban folytatott vizsgálatok kapcsán a képviselők felszólították a nemzeti hatóságokat, hogy ne nézzék el többé az olyan trükköket, mint például az engedélyezett legnagyobb hőmérsékleten végzett tesztelés, a kisebb légellenállás érdekében a gumiabroncsok túlfújása, a kinti visszapillantó tükrök eltávolítása, a karosszéria-elemek közötti hézagok kitömése, vagy a tömegcsökkentés érdekében az extrák, például a hangrendszerek eltávolítása – olvasható az Európai Parlament közleményében.