Home Európai Unió Adóügyek az EU-ban: igazságosabb és átláthatóbb rendszer kellene

Adóügyek az EU-ban: igazságosabb és átláthatóbb rendszer kellene

0
Adóügyek az EU-ban: igazságosabb és átláthatóbb rendszer kellene

Az Európai Parlament több bizottsága dolgozik – vagy fog dolgozni – azon, hogy a szabályozás átalakításával igazságosabbá és átláthatóbbá váljon az adózás az EU-ban.

Az Európai Parlament (EP) sajtósai összefoglalták, hogy mit érdemes tudni a folyamatban lévő változásokról és hogy mi az EP szerepe az adóügyek terén.

Bizottságok

Az Európai Parlament 2015 februárjában döntött a tagállamok adómegállapításait vizsgáló különbizottság felállításáról, amely munkája végén ajánlásokat tett arra, hogyan lehetne igazságosabbá és átláthatóbbá tenni a társasági adózást az EU-ban.

Nem kötelező erejű állásfoglalását 2015 novemberében fogadták el az EP-képviselők, majd decemberben úgy látták, hogy számos megoldatlan ügy maradt még, ezért egy második bizottság felállításáról döntöttek. Ez a különbizottság áttekinti az Európai Bizottság állami támogatások és adózás terén végzett munkáját és a vállalatok agresszív adótervezésével is foglalkozik.

A Panama-iratok kapcsán kirobbant botrány után az elnökök értekezlete (a frakciók vezetői és Martin Schulz elnök) vizsgálóbizottságot állítana fel, amely kivizsgálja az ügyet és erősíti a pénzmosás elleni küzdelmet az EU-ban. A bizottság felállításáról a májusi plenáris ülésen szavaz az EP.

Az Európai Parlament javaslatai

Társasági adózás. A parlament 2015 decemberében fogadta el állásfoglalását, amelyben azt javasolja, hogy a multinacionális cégek kötelezően országonként készítsék el a nyereségről és az adózásról szóló beszámolójukat. Erre az Európai Bizottság 2016 áprilisában javaslatot is tett. A parlament szerint emellett fontos lenne egy közös konszolidált adóalap az EU-ban, valamint el kell fogadni az adózási fogalmak egységes meghatározását, így például az adóparadicsom jelentése azonos kell, hogy legyen minden tagállamban.

Pénzmosás elleni fellépés. Az Európai Parlament 2015 májusában fogadott el új szabályokat a pénzmosás elleni hatékony fellépés érdekében, amely most különösen aktuális a Panama-iratok botránya kapcsán. A negyedik pénzmosás elleni irányelv első ízben kötelezte arra a tagállamokat, hogy egy központi adatbázisban tüntessék fel a vállalatok, egyéb jogi személyek és vagyonkezelők tényleges tulajdonosait.

Az irányelvet a tagországoknak 2017. június 26-ig át kell ültetniük a saját nemzeti jogrendjükbe.

A következő lépések

Fellépés az adóelkerülés ellen. Az Európai Bizottság akciótervet dolgozott ki a vállalatok adószabályainak reformjára, hogy igazságosabb és hatékonyabb legyen a rendszer, ezt 2016. január 28-án ismertette az EP-ben.

A bizottság egy közös konszolidált társaságiadó-alapot (CCCTB) hozna létre, valamint kötelezné a vállalatokat, hogy ott fizessenek adót, ahol a profitot termelik. A parlament várhatóan a júniusi plenáris ülésen szavaz a javaslathoz kapcsolódó álláspontjáról.

Információcsere a nagyvállalatok beszámolóiról. Az Európai Bizottság arra is javaslatot tett, hogy a multinacionális vállalatok országonként készítsék el beszámolóikat, amelyet az anyavállalat székhelyén nyújtsanak be. Ezt követően pedig az adott ország adóhatósága köteles megosztani a beszámolót az összes többi tagállammal, ahol az adott cég leányvállalatokat működtet.

Az EP gazdasági szakbizottsága emellett automatikus hozzáférést kért az adatokhoz a Bizottság számára. A parlament a májusi plenáris ülésen szavaz a javaslatról.

Információcsere a tagállami adószabályokról. A tanács 2015 decemberében irányelvet fogadott el, amely szerint a határokon átnyúló, adókedvezményekre vonatkozó információt a tagállamoknak automatikusan meg kell osztaniuk egymással.

A parlament szerint a tanácsi irányelv egy elszalasztott lehetőség, mivel csak a határokon átnyúló megállapodásokat érinti, és figyelmen kívül hagyja az országon belüli egyezségeket. Az EP-képviselők azt is nehezményezték, hogy az irányelv a Bizottság információhoz való hozzáférését is korlátozza.

Nyilvánosság a nagyvállalatok adózási beszámolóinak. A bizottság a nyilvánosság számára is elérhetővé tenné a nagyvállalatok adózására vonatkozó fontosabb adatokat. Ide tartozik például, hogy hol termelik a profitot és melyik tagállamban fizetik az adót. A javaslatot a parlament is tárgyalja majd.

Hosszú távú tervek. Az Európai Bizottság várhatóan javaslatot tesz egy közös konszolidált adóalapra is, illetve az együttműködést megtagadó adóhatóságok listájának összeállítását tervezi az év második felében.

Adózás az EU-ban

Az Európai Parlament sajtósai által készített infografikán áttekinthető, hogyan alakul a közvetett és közvetlen adózás, valamint a tőkére, a munkára és a fogyasztásra kivetett adók megoszlása az egyes tagországokban. Emellett összehasonlítható az egy főre jutó GDP is, vásárlóerő-paritáson kifejezve.