Az elmúlt időszakban meghozott kormányzati intézkedések hatása szinte minden gazdasági ágazatban érezhető, így 2019 harmadik negyedévében az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben, 5 százalékkal bővült a bruttó hazai termék – jelentette ki Varga Mihály a legfrissebb statisztikai adatokat értékelve.
Az év első 9 hónapjában a növekedés 5,1%-ot tett ki. A magyar gazdaság a 2013-ban bekövetkezett fordulat óta kiegyensúlyozott növekedési pályán van, amelynek hátterében változatlanul stabil fundamentumok vannak, szemben a 2000-es évek közepén mért növekedéssel, amely mögött az eladósodás állt – emlékeztetett Varga Mihály kiemelve, hogy ezt egyre inkább elismerik a hazai és nemzetközi elemző szervezetek, sorra javítva az idei évre vonatkozó előrejelzéseiket.
Legutóbb például a Nemzetközi Valutalap emelte egy százalékponttal a kilátásait, így az Európai Bizottsággal és az EBRD-vel egyaránt 4,6 százalékos bővülést várnak, ami a kormányzati várakozások szerint ennél magasabb, immár akár 4,8 százalék is lehet.
A továbbra is kiugró mértékű adat mögött leginkább a foglalkoztatás és a versenyképesség területén meghozott, valamint a lakhatást elősegítő és a beruházásokat ösztönző, továbbá a hatékony uniós forrásfelhasználást célzó kormányzati intézkedések állnak – összegezte a tárcavezető. Mint mondta: az ipari és építőipari termelés bővülése, illetve az export teljesítménye mellett legnagyobb mértékben a szolgáltatói szektor járult hozzá a mostani növekedéshez, ami a kétszámjegyű béremelkedéssel párhuzamosan erősödő lakossági fogyasztásnak köszönhető.
A rendelkezésre álló adatok szerint uniós összevetésben a magyar gazdaság 2019 harmadik negyedéves teljesítménye – a korábbiakhoz hasonlóan – most is az élmezőnyben szerepel, a tagállamok 1,4 százalékos átlagát 3,5-szörösen meghaladva. 2010 óta ezzel már több mint 30 százalékkal bővült a bruttó hazai termék.
Ennek fenntartása érdekében a kormány kiemelt figyelmet fordít az Európában és a világban zajló gazdasági és geopolitikai folyamatokra, valamint a hazai szinten, főként a munkaerő-piac területén jelentkező kihívásokra. Ezekre adnak érdemi választ a Gazdaságvédelmi Akcióterv minap bejelentett adó- és adminisztrációcsökkentő, illetve versenyképességet erősítő foglalkoztatáspolitikai intézkedései és a jövő tavasszal várható újabb gazdaságvédelmi lépések.
(Forrás: Pénzügyminisztérium)