Az Európai Bizottság 52 millió eurós humanitárius segélycsomagot biztosít a szükséghelyzetben lévő gyermekeknek szóló oktatási projektek támogatására 2016-ban.

A finanszírozás több mint 2 300 000 gyermek számára nyújt támogatást a világ 42 országában, és olyan régiókra irányul, ahol jelentősebb a kockázata annak, hogy a gyermekeket nem iskoláztatják vagy félbeszakad az oktatásuk: a Közel-Keletre (elsősorban Szíriára és Irakra), Kelet-, Közép- és Nyugat-Afrikára, Ázsiára, Ukrajnára, Közép-Amerikára és Kolumbiára.

„A 2015. évi 11 millió eurós összeget 2016-ban 52 millió euróra növeljük. A válság sújtotta övezetekben élő és más szükséghelyzeteknek kitett gyermekek oktatására fordított összeg olyan befektetés, amellyel megelőzhetjük egy nemzedék elkallódását és a jövőt támogatjuk” – nyilatkozta Hrisztosz Sztilianidesz, humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos.

A finanszírozás az oktatásban való részvételt fogja támogatni szükséghelyzetekben, és többek között az aknaveszélyről való tájékoztatásra, az élethez szükséges alapvető készségek tanítására és a szakképzésre, a szabadidős tevékenységekre és a pszichoszociális támogatásra is kiterjed. A gyermekeknek iskolai felszereléseket és új oktatási létesítményeket is lehet biztosítani e támogatás révén. A tanárok, a szülők és a gondozók számára is nyújtanak képzéseket.

A támogatás nem kormányzati szervezetek, ENSZ-szervezetek és nemzetközi szervezetek révén jut majd el a rászorulókhoz. Például az UNICEF a szíriai Aleppóban a gyermekek tanulási környezetének fejlesztése érdekében a gyakori áramszüneteknek kitett iskolákat napelemekkel látja el. A szíriai gyermekek az iskolákban digitális segédeszközöket érhetnek majd el olcsó számítógépek és táblagépek segítségével. Etiópiában a Mentsük meg a gyermekeket szervezet a tanárok képzése és biztonságos tanulási helyiségek felújításával vagy kialakításával járul hozzá, hogy a menekülttáborokban élő gyermekek számára elérhetőbbé váljon a minőségi oktatás.

Eddig több mint 23 millió euró

2012 óta a bizottság fokozta a válság sújtotta területeken élő gyermekeknek szóló oktatási projektekhez nyújtott pénzügyi támogatást. Hrisztosz Sztilianidesz uniós biztos 2015-ben kötelezettséget vállalt arra, hogy a Juncker-Bizottság megbízatásának végéig a humanitárius segítségnyújtási költségvetés 4 százalékára emeli a szükséghelyzetben lévők oktatására fordított uniós finanszírozást. Az Európai Parlament és az uniós tagállamok támogatásának köszönhetően ennek megvalósítása már hamarabb, 2016-tól lehetővé vált.

Mostanáig több mint 23 millió eurót juttattak a szükséghelyzetben lévők oktatására irányuló projekteknek, melyhez 2014-ben Luxemburg 500 000 euróval, Ausztria pedig 250 000 euróval járult hozzá. Eddig 26 országban összesen több mint 1 519 000 gyermek részesült segítségben. Az idén rendelkezésre bocsátott további 52 millió euróval 2016 végéig 46 országban több mint 3 800 000 gyermek támogathatása válik lehetségessé.

Célországok

Afganisztán, Burkina Faso, Burundi, Csád, Dzsibuti, Ecuador, Egyiptom, Etiópia, Fülöp-szigetek, Grúzia, Guatemala, Honduras, India, Irán, Irak, Jemen, Kamerun, Kenya, Közép-afrikai Köztársaság, Kolumbia, Kongói Demokratikus Köztársaság, Libanon, Líbia, Madagaszkár, Mali, Mauritánia, Mianmar/Burma, Niger, Nigéria, Örményország, Pakisztán, a megszállt palesztin területek, Ruanda, Salvador, Szomália, Dél-szudáni Köztársaság, Szudán, Szíriai Arab Köztársaság, Tanzánia, Uganda és Ukrajna.

A projekteket végrehajtó humanitárius partnerszervezetek

ACTED, Adra, Concern Worldwide, COOPI Cooperazione Internazionale, Vöröskereszt, DanChurchAid, a Dán Menekültügyi Tanács (DRC), Finn Church Aid (FCA), Handicap International, HOPE’87, International Medical Corps, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM), International Rescue Committee (IRC), az Evangélikus Világszövetség, a Norvég Menekültügyi Tanács, Plan International, Plan Spain, SOS Kinderdorf, Save the Children, Terre des hommes, Triangle, az Egyesült Nemzetek menekültügyi főbiztosa (UNHCR), az ENSZ Gyermekalap (UNICEF), War Child.