Home Gazdaság 36,8 százalékkal csökkent az ipari termelés áprilisban

36,8 százalékkal csökkent az ipari termelés áprilisban

0
36,8 százalékkal csökkent az ipari termelés áprilisban
Kecskemét, 2020. május 7. Dolgozók védõmaszkban a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. kecskeméti gyárában 2020. május 7-én. A gyárban több mint 120 higiéniai- és védõintézkedést vezettek be a termelés újraindítása elõtt. A több hetes leállás után április 28-án elindított termelés során fokozatosan térnek vissza a normális mûködéshez. MTI/Ujvári Sándor

Áprilisban az ipari termelés volumene 36,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – ez a legnagyobb csökkenés az EU-n belül. Az előző hónaphoz képest 30,5 százalékkal visszaesett a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás – erősítette meg második becslésével a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Áprilisban jelentős volt a koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok hatása. A gyárak átmeneti teljes vagy részleges leállása miatt a járműgyártás termelése kiugró mértékben, ötödére, 79,5 százalékkal esett. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása csak kisebb mértékben, 7,9 százalékkal szűkült, a gyógyszergyártás termelése viszont közel ötödével, 19,4 százalékkal bővült.

Az iparon belül a feldolgozóipar termelése 38,2 százalékkal, az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,4 százalékkal csökkent.

A legnagyobb mértékben a járműgyártás maradt el az egy évvel korábbitól, annyira, hogy súlya a feldolgozóiparon belül 16 százalékponttal 10 százalékosra esett vissza. A közúti gépjárműgyártás volumene 94, a közúti járműalkatrészek gyártásáé 69 százalékkal csökkent – részletezte a KSH.

A feldolgozóipari termelés 13 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 20,8 százalékkal csökkent. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 6,9 százalékkal nőtt, ugyanakkor a kisebb súlyú elektronikus fogyasztási cikk gyártás 28 százalékkal visszaesett.

Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártást kevésbé érintette a járvány. A termelés volumene 7,9 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos hónapjában, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

A KSH egyedül a gyógyszergyártásban mért növekedést: a kibocsátás áprilisban 19,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, alacsony bázist.

A közepes súlyú alágak közül legkisebb mértékben, 5,2 százalékkal a villamos berendezések gyártása csökkent.

Az ipari export volumene 43,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A járműgyártás kivitele kiugróan, 77,2 százalékkal, míg a 19 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 23,1 százalékkal esett vissza. Az élelmiszerkivitel mindössze 3,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi (+16,2 százalékos) magas bázistól, a gyógyszerexport 18,3 százalékkal nőtt.

A feldolgozóipar belföldi értékesítése 38,7 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbitól, egyedül a gyógyszergyárak értékesítése nőtt 16,3 százalékkal. Az élelmiszeripar belföldi eladásai tavaly augusztus óta először csökkentek, 10,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A járműipar 77,5 százalékkal, a számítástechnikai ágazat 23,8 százalékkal, a gépipar 27,2 százalékkal, a vegyipar 21,6 százalékkal kevesebb terméket értékesített, mint tavaly áprilisban.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 41,9 százalékkal kisebb volt a tavaly áprilisinál. Az új belföldi rendelések 34,4 százalékkal, az új exportrendelések 43,2 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány április végén 4,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az exportrendelések 4,7 százalékkal, a belföldiek 4,5 százalékkal estek vissza.

Az év első négy hónapjában az ipari termelés 9,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az összes értékesítés 63 százalékát adó külpiaci eladások volumene 10,6, míg a 37 százalékot képviselő hazai értékesítésé 5,9 százalékkal csökkent.

Áprilisban minden idők legnagyobb mértékében esett az euróövezet és az Európai Unió ipari termelése havi és éves szinten a koronavírus-járvány miatt.

Az Európai Unió statisztikai hivatal, az Eurostat honlapjára felkerült adatok szerint áprilisban az előző havihoz képest szezonális kiigazítással 17,1 százalékkal csökkent az ipari termelés az euróövezet 19 tagállamában a márciusi 11,9 százalékos havi csökkenés után. A piac nagyobb, 20 százalékos csökkenést várt.

Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 28 százalékkal csökkent az ipari termelés áprilisban, kissé szerényebben a várt 29,5 százaléknál. Márciusban 13,5 százalékos csökkenést mértek az euróövezet ipari termelésében az egy évvel korábbihoz képest.

Az Európai Unió 27 tagállamában 17,3 százalékkal csökkent az ipari termelés áprilisban márciushoz képest, amikor 10,9 százalékkal esett a februárival összevetve. Éves összevetésben áprilisban 27,2 százalékkal, márciusban 12,2 százalékkal csökkent az EU ipari termelése.

Az ipari termelés legnagyobb mértékű havi csökkenését Magyarországon regisztrálták áprilisban, 30,5 százalékkal. Romániában 27,7 százalékkal, Szlovákiában pedig 26,7 százalékkal esett az ipari termelés áprilisban márciushoz képest. Havi növekedés sehol nem volt az EU-ban áprilisban.

Éves viszonylatban Luxembourgban esett a legnagyobb mértékben, 43,9 százalékkal az ipari termelés idén áprilisban. Olaszországban 42,5 százalékos, Szlovákiában 42 százalékos volt az éves csökkenés. Az Eurostat adatai szerint Magyarországon az ipari termelés 36,6 százalékkal csökkent tavaly áprilishoz képest. Márciusban az éves szintű visszaesés 10 százalék volt.

Éves szinten az ipari termelés egyetlen országban, Írországban nőtt, 5,5 százalékkal emelkedett tavaly áprilishoz képes.

(Forrás: MTI, fotó: Ujvári Sándor)