Júliusban a belföldi értékesítésben kismértékben változtak, 0,2 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva. Az ipari exportértékesítési árak 5,3 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a közel 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparéi 6,0 százalékkal nőttek. Így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal meghaladták a tavaly júliusiakat – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Belföldön a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 1,8 százalékkal emelkedtek a termelői árak, a 32 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,7 százalékkal csökkentek.

Az árak alakulását befolyásolták a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok, amelyek hatása a pénz- és árupiacokon, egyebek közt a forint árfolyamváltozásában, illetve a nyers- és alapanyagok világpiaci árában továbbra is érezhető volt – jegyezte meg jelentésében a KSH.

A belföldi termelői árak április óta alacsonyabbak az egy évvel korábbiaknál. Az előző hónaphoz képest júliusban, épp úgy, mint júniusban 0,8 százalékkal emelkedtek.

A feldolgozóipar átlagos termelői áremelését jóval meghaladó, 5,2 százalékos éves drágulást mért júliusban a KSH az élelmiszeriparban, 5,5 százalékost a járműiparban és 4,8 százalékost a villamos berendezések gyártásában. A gumiiparban 4,4 százalékkal, a számítástechnikai gyártóknál 3,2 százalékkal, a gyógyszeriparban 1,0 százalékkal voltak magasabbak az árak. A vegyiparban 4,0 százalékkal, a kőolajfinomításban 13,5 százalékkal estek a termelői árak egy év alatt.

A fogyasztási cikkek termelői ára átlagosan 5,1 százalékkal, a beruházási javaké 5,6 százalékkal volt magasabb a tavaly júliusinál.

A feldolgozóipari exportárak forintban mért 6,0 százalékos emelkedéséhez hozzátartozik, hogy júliusban az euróval szemben 7,92 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 5,74 százalékkal gyengébb volt a forint árfolyama, mint egy évvel azelőtt.

A járműipar exportárai 7,8 százalékkal meghaladták a tavaly júliusiakat, a gépgyártásban 7,6 százalékos, a villamosberendezések gyártásában 6,5 százalékos volt az emelkedés, a számítástechnikai exportárak viszont csak 2,5 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek exportára 8,5 százalékkal, a gyógyszereké 4,2 százalékkal emelkedett.

Az év első hét hónapjában a belföldi értékesítés árai 0,5, az exportértékesítéséi 4,9 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, így az ipari termelői árak összességében 3,4 százalékkal voltak magasabbak.

Júliusban az előző havihoz képest a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek az ipari termelői árak az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése alapján.

Júliusban a várt 0,5 százalék helyett 0,6 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az euróövezetben az előző havihoz képest. Júniusban 0,7 százalékos volt az ipari termelői árak havi emelkedése.

Az Európai Unióban júliusban 0,4 százalékkal emelkedtek a termelői árak a júniusi 0,8 százalékos havi emelkedés után.

Júniust és júliust megelőzően az euróövezetben és az EU-ban is az év eleje óta csökkentek a termelői árak havi bázison. Májusban például az euróövezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban 0,5 százalékkal.

A legnagyobb havi áremelkedés az energiaipari szektorban volt, az euróövezetben júliusban 2,1 százalékos, a júniusi 2,9 százalék után, az EU-ban pedig júliusban 1,7 százalékos az előző havi 3,3 százalékos emelkedés után.

A legnagyobb havi áremelkedést Belgiumban regisztrálták júliusban, 2,3 százalékosat. Spanyolországban 1,8 százalékos, Bulgáriában 1,6 százalékos volt a termelői árak havi emelkedése júliusban. A legnagyobb mértékben, 2,2 százalékkal Cipruson csökkentek a termelői árak júliusban. Észtországban 2,1 százalékos, Svédországban 0,8 százalékos volt a havi árcsökkenés.

Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben júliusban 3,3 százalékkal csökkentek a termelői árak a júniusi 3,7 százalékos éves csökkenés után. A piac 3,4 százalékos éves árcsökkenést várt júliusra az euróövezetben. Az Európai Unióban a termelői árak júliusban 3,0 százalékkal, júniusban 3,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.

Éves bázison az energiaipari szektorban következett be a legnagyobb árcsökkenés. Az euróövezetben júliusban 11,6 százalékkal csökkentek az energiaárak az egy évvel korábbihoz képest, júniusban pedig 12,8 százalékkal. Az Európai Unióban az energiaárak júliusban 11,2 százalékkal, júniusban 11,8 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.

A legnagyobb éves árcsökkenést Litvániában regisztrálták júliusban, 8,5 százalékosat. Cipruson az ipari termelői árak júliusban 6,7 százalékkal, Olaszországban pedig 5,4 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest. Az ipari termelői árak éves bázison csak Szlovéniában és Szlovákiában emelkedtek júliusban, mindkét esetben 0,3 százalékkal.

Magyarországon az Eurostat nyilvántartása szerint az ipari termelői árak júliusban havi bázison 0,8 százalékkal emelkedtek, éves bázison pedig 0,3 százalékkal csökkentek.

(Forrás: MTI)