A befektetési alapokban kezelt vagyon 3,0 százalékkal, 279 milliárd forinttal 9569 milliárd forintra nőtt januárban az egy hónappal korábbihoz képest, a tőkeáramlásokból a növekmény 162 milliárd forintot tett ki – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).

A pénzpiaci alapokhoz 4 milliárd forintnyi tőke áramlott januárban, ami 2,0 százalékos havi vagyonnövekedésnek felel meg, ezzel a nettó eszközérték 337 milliárd forintot is meghaladta.

A kötvényalapokba továbbra is özönlik a friss tőke, a rövid futamidejű kötvényalapokba 161 milliárd tőke áramlott be, a hosszú lejáraton nem volt tőkebeáramlás – közölték. A hozamok is segítették a vagyonnövekedést, így a legnagyobb kategóriának számító kötvényalapok vagyona 7,4 százalékkal 2811,6 milliárd forintra nőtt január végére.

A vegyes alapoktól 7 milliárdnyi tőke távozott, ezen belül 10,5 milliárd az óvatos vegyes alapoktól, miközben a kiegyensúlyozott vegyes alapokba 9,5 milliárd forint érkezett. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória vagyona 1,6 százalékkal nőtt és megközelítette az 1693 milliárd forintot.

A részvényalapoknál az előző havi tőkebeáramlás után tőkekiáramlást mértek januárban, mintegy 3,0 milliárd forint értékben. Az árfolyammozgások kedvező hatására összességében a részvényalapok vagyona 3,1 százalékkal nőtt és a kezelt vagyon 740 milliárd forintot ért el.

A tőkevédett alapok nettó eszközértéke csaknem egymilliárd forintos tőkebeáramlás mellett havi szinten 4,2 százalékkal, 45,8 milliárd forintra nőtt.

A származtatott alapokból 3,5 milliárd forint tőke távozott, amely két megszűnt alap számlájára írható. A nettó eszközérték 6,4 százalékkal 30,1 milliárd forintra csökkent.

Az abszolút hozamú alapokba a múlt hónapban 11 milliárd forintnyi friss tőke érkezett. A kedvező hozamoknak köszönhetően a kezelt vagyon 3,6 százalékkal, 999,3 milliárd forintra emelkedett.

Az ingatlanalapokból januárban 11,7 milliárd forintnyi tőke távozott, a hozamok azonban tompították ennek hatását, így a vagyon mindössze 0,3 százalékkal csökkent,1,743 milliárd forintra.

Az árupiaci alapokból 2 milliárd forint tőke távozott, a hozamok azonban kedvezően alakultak, így a vagyon 1 százalékkal, 75,9 milliárd forintra csökkent.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapoknál az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt, 12,6 milliárd forint értékben. A hozamok negatív hatása miatt a kezelt vagyon értéke 400 millió forintos emelkedést követően 1092,8 milliárdra nőtt.

A Bamosznak 25 tagja van, amelyek 12,9 ezermilliárd forint vagyont kezelnek, ezen belül mintegy 9,5 ezermilliárd forintot befektetési alapokban.

(Forrás: MTI)