Home Álláshely 1500 diák versenyez januárban a Szakma Kiváló Tanulója Verseny fővárosi előválogatóján

1500 diák versenyez januárban a Szakma Kiváló Tanulója Verseny fővárosi előválogatóján

0
1500 diák versenyez januárban a Szakma Kiváló Tanulója Verseny fővárosi előválogatóján
Budapest, 2019. április 12. Érdeklõdõk a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum (BKSzC) Kaesz Gyula Faipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának asztalosmûhelyében, a Szakmák éjszakája országos pályaorientációs rendezvény egyik helyszínén, a XIV. kerületben 2019. április 12-én. MTI/Mohai Balázs

Idén is nagy érdeklődés övezi a szakképzésben részt vevő tanulók számára indított megmérettetéseket: csak Budapesten 55 szakmában mintegy 1500 diák méri össze tudását a Szakma Kiváló Tanulója Versenyen és Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen, amelyek célja a magyar szakképzés színvonalának növelése, és a szakmatanulás további népszerűsítése a fiatalok körében.

Az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt az érdeklődés a szakmatanulás iránt: csak Budapesten 2013 óta 5 ezerről 10 ezerre nőtt a szakképzésbe jelentkezők száma a gazdaság és a munkaerőpiac változásai, valamint a Szakképzés 4.0 stratégia bevezetése nyomán, a Kulturális és Innovációs Minisztérium adatai alapján.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2008 óta évente megrendezett Szakma Kiváló Tanulója Verseny és Országos Szakmai Tanulmányi Verseny hozzájárul a szakképzés minőségének biztosításához, hiszen a versenyen induló diákok már a felkészülés során rengeteg ismeretet és tapasztalatot szereznek, ami által magabiztosabban léphetnek ki a munkaerőpiacra.

A szakmai tanulmányi versenyek előválogatóit a területi kamarák szervezik és bonyolítják le. A fővárosi fordulóért felelős Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára, Csókay Ákos elmondta: „A kamaránál évek óta azon dolgozunk, hogy megmutassuk a fiataloknak, hogy a szakmatanulás biztos megélhetést és stabil jövőt biztosít számukra. A jól képzett, elhivatott szakemberek iránt óriási a kereslet, az ő tudásukat pedig a szakképzés során lehet megalapozni. Éppen ezért van nagy szükség azokra a versenyekre, ahol a résztvevő diákok megmérethetik saját tudásukat, és olyan tapasztalatot szerezhetnek, amelyet a későbbi munkavállalás során is jól hasznosíthatnak.”

Az idei előválogatók különlegessége, hogy a legtöbb szakma esetében online környezetben rendezik a verseny első, írásbeli fordulóját. A diákok már az első fordulóból is komolyan profitálhatnak, hiszen a legalább 60 százalékot elérők részben vagy egészben felmentést kapnak a májusi szakmai vizsga alól.

Az előválogatók után kerül sor azokra a válogatókra, amelyeken már a gyakorlati tudást mérik, majd a legjobbak áprilisban mérkőzhetnek meg a Szakma Sztár Fesztiválon. Az itt legjobban teljesítő tehetségek pedig akár a nemzetközi EuroSkills és WorldSkills versenyeken is számot adhatnak tudásukról.

(Fotó: MTI/Mohai Balázs)