A klímaváltozás kihívásaira megoldást kínáló magyar vállalkozások jelentkezését várja a Climate-KIC inkubációs programja. A 150 ezer euró összdíjazású programban kiválasztott legígéretesebb ötlet 40 ezer euró vissza nem térítendő támogatást kap.

Az idei nyár extrém időjárási és természeti jelenségekben bővelkedett. Görögországtól kezdve, Nagy-Britannián át egészen Kaliforniáig több helyen hatalmas erdőtüzek tomboltak, Japánban soha nem tapasztalt hőség volt. Az éghajlatváltozás olyan probléma, amelyre a greentech startupok nyújthatnak megoldást.

A Climate-KIC 2010 óta működő akcelerátor programjába keresi idén ősszel is azokat a startup ötleteket, amelyek technológiai és üzleti megoldásokat kínálnak a klímaváltozásból eredő kihívásokra. Európa legnagyobb és legsikeresebb greentech inkubációs programjában eddig 450 millió euró külső forrás talált gazdára. Az akcelerátor programban Európában több mint 1000, Magyarországon több mint 130 inkubált startup vett már részt.

Az inkubátorprogramban a startupok az anyagi finanszírozás mellett szakmai és üzleti támogatással is fejleszthetik vállalatukat. Ezúttal a KPMG is hozzájárul a programban résztvevők sikeres üzleti fejlődéséhez. Az együttműködő felek célja közös, a fenntartható és innovatív technológiáik és a professzionálisan működő szervezeteik segítségével irányt kívánnak mutatni a programban résztvevőknek.

A könyvvizsgálati és széles körű adó- és üzleti tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó, a programban mentorként közreműködő szakértőknek köszönhetően a startupperek olyan tanácsokat kaphatnak, mint más multinacionális vállalkozások. A tanácsadó cég olyan partnerekkel dolgozhat együtt, akik ötleteiben a környezeti- és társadalmi fenntarthatóság és az innováció találkozik. A háromlépcsős folyamat teret ad az üzleti modell kialakítására, a piac működésének megismerésére és segít felkészülni a befektetői megkeresésekre.

A program végére a legjobb startupok 40 ezer eurónyi támogatásban részesülnek, a további kiválasztott csapatok kisebb összegű, vissza nem térítendő támogatást kaphatnak. A jutalmakat a startupok az általuk kialakított termék vagy szolgáltatás előzetesen kitűzött és a programvezető által jóváhagyott fejlesztésére költhetik.

A kiválasztottak részt vehetnek a Helsinkiben megrendezésre kerülő Climate-KIC Venture Competition rendezvényén. A SLUSH-on a tavalyi évben több mint 2600 induló startup, 1600 befektető és 130 országból több mint 600 újságíró gyűlt össze. A világ legnagyobb startup versenye keretében megrendezett Venture Competition 2017-es nyertese a magyar TrucksOnTheMap csapata volt.

Ahogyan korábban, ezúttal sem jelent problémát a jelentkezésnél, ha valaki elakadt az ötletfázisban, ahogyan az sem kizáró ok, ha már prototípussal rendelkezik vagy elkészítette üzleti tervét. A program bármilyen fázisban lévő startup jelentkezését várja. Az anyagi támogatás mellett nagyon fontos a stratégiai tanácsadás, annak érdekében, hogy az ötletből, amely a hagyományos megoldásokhoz képest energiahatékonyabb, víztakarékosabb, kevesebb hulladékot termelő vagy kisebb a károsanyag-kibocsátású megoldást kínál, versenyképes üzlet jöjjön létre.

A startupok 2018. szeptember 23-ig jelentkezhetnek a Climate-KIC Accelerator powered by KPMG programra.