
Az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdasága jelenleg a magyar, 2019-ben közel 5 százalékos bővülést ért el, amelyhez jelentős mértékben járult hozzá a beruházások erőteljes, 14 százalékos erősödése is.
A tavaly év egésze során minden korábbinál több, 10 556 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg Magyarországon, a beruházási ráta 28,6 százalékra ugrott, ezzel a teljesítménnyel hazánk szintén az unió élmezőnyében szerepel.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly 4,9 százalékos ütemben bővült a GDP, amelyhez jelentős mértékben hozzájárult az előző évhez képest tovább gyorsuló ipar es építőipar. A termelő ágazatok kiugró teljesítménye mellett a növekedés hozzávetőleg felét a szolgáltatások adták köszönhetően annak, hogy a hatéves bér- es adó-megállapodás következtében kétszámjegyűre gyorsult a bérek emelkedése.
Ezzel párhuzamosan a felhasználási oldalon a belső kereslet adta a dinamikus bővülés fő húzó erejét: mind a fogyasztás, mind a beruházások számottevő mértékben járultak hozzá a növekedéshez. Utóbbi kedvező adatait az Otthonteremtési Program keretei között felfutó lakásépítések, a hatékony uniós forrásfelhasználások mellett a 2017-től 9 százalékra csökkentett társasági adókulcs is támogatta, amely várhatóan továbbra is erősíti Magyarország tőkevonzó-képességét.
Tavaly az előző évhez képest a nemzetgazdasági beruházások volumene 14, ezen belül az építési beruházásoké 16, a gép- és berendezés beruházásoké 11 százalékkal nőtt. A beruházások közel hattizedét jelentő, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében 20, a költségvetési szerveknél 11 százalékkal emelkedett a beruházási teljesítmény. A legjelentősebb beruházó ágak közül a teljesítményérték több mint negyedét realizáló feldolgozóiparban 16, az ingatlanügyletek területén 17, a szállítás, raktározásban 15 százalékkal nőtt a beruházások volumene. Ez a három nemzetgazdasági ág a beruházások hattizedét tette ki.
A fejlesztések a legnagyobb mértékben a kis súlyú víz- és hulladékgazdálkodásban nőttek, 39 százalékkal, és kiugró növekedést regisztráltak a művészet, szórakoztatás, szabadidő nemzetgazdasági ágban (33 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén is (32 százalék).
Mindössze az információ, kommunikáció és az oktatás területén realizálódott az egy évvel korábbinál alacsonyabb teljesítmény.
A legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján a bruttó állóeszköz-beruházások volumene 2010 első negyedéve és 2019 negyedik negyedéve között 78 százalékkal növekedett az országban, amely eredménnyel hazánk a régióban éllovasnak számít. A következő időszak kedvező folyamatait erősítik egyebek mellett a Program a Versenyképesebb Magyarországért növekedésösztönző intézkedései, az elmúlt időszakban bejelentett számos nagy volumenű – főleg az autóipart és a beszállítói hálózatot érintő – fejlesztés, míg a kkv-k aktivitását az alacsony hozamkörnyezet és a kedvező üzleti klíma támogathatja. A beruházások bővülése a következő évek gazdasági teljesítményét is segíti, ugyanis a fejlesztések a kapacitások kiépülése után, a termelés beindulását követően is erősítik a konjunktúrát.
(Forrás: Pénzügyminisztérium, MTI)