A leggazdagabb országokban a legkevésbé optimisták a felnőttek a gyermekek jövendő anyagi helyzetét illetően.

„Rosszabb” – válaszolta a franciák 85 százaléka a Pew Research Center „Global Attitudes and Trends” felmérésében a következő kérdésre: „Amikor az ön országában a mai gyermekek felnőnek, jobb vagy rosszabb anyagi helyzetben lesznek, mint a szüleik?” A franciák hagyományosan a legborúsabban látják a gyermekek jövőjét (a kutatás 40 országra terjedt ki, Magyarországra nem): 2013-ban 90 százalékuk, 2014-ben 84 százalékuk válaszolt hasonlóan.

A borúlátó-ranglista második helyét a japán felnőttek foglalják el, akiknek 72 százaléka látja úgy, hogy a jövő generáció pénzügyileg nehezebb helyzetbe kerül. A további sorrend: Olaszország (66 százalék), Kanada (64 százalék), Ausztrália (64 százalék), Spanyolország (61 százalék), Egyesült Államok (60 százalék), Németország (58 százalék), Lengyelország (53 százalék).

A legbizakodóbbak a vietnami felnőttek: 91 százalékuk úgy véli, hogy a gyermekeknek jobban megy majd a soruk, mint szüleiknek. Felettébb optimistán látják gyermekeik sorsát a kínaiak (88 százalék), valamin Nigéria és Etiópia felnőtt lakosai is (egyaránt 84 százalék). A derűlátók listájának élén 2013 óta nagyobb változások voltak: két éve még Kína vezetett, megelőzve Brazíliát, Chilét és Malajziát. Brazíliában úgy tűnik, a labdarúgó világbajnokság sem tudta javítani a jövő megítélését: 2013-ban még a megkérdezettek 79 százaléka jobb pénzügyi jövőt jósolt a gyermekeknek, 2015-ben viszont már csak 61 százalékuk. És jövőre jön az olimpia…