Szinte teljesen leállítja kereskedelmi járatait a Ryanair, Európa legnagyobb légitársasága a flottát felajánlotta a kormányoknak.

A cég közleménye szerint kedden még az eredetileg betervezett járatok 20 százaléka közlekedik, de 25-étől a kormányok korlátozó intézkedései miatt egy-két járatot leszámítva az összeset törlik. A még üzemelő összeköttetések áruszállítás, vagy alapvető ellátás miatt maradnak meg.

A Ryanair nem közölte, hogy meddig marad életben ez a rendelkezés, jelenlegi számításaik szerint sem áprilisban, sem májusban nem indulhatnak újra a járatok. Addig a cég felajánlotta a flottát az európai kormányoknak, így a gépeiket a külföldön rekedt emberek hazaszállítására is használhatják.

Az Eurocontrol adatai szerint az elmúlt napokban a korábbi negyedére esett vissza Európa fölött a légiforgalom, alig 5 ezer járat közlekedett, a legtöbb légitársaság már felfüggesztette, vagy a napokban függeszti fel teljesen üzemelését. A LOT Polish Airlines, a SAS Scandinavian Airlines, az Air Baltic, a Lauda és a CSA Czech Airlines már a hónap közepén leállította szinte minden kereskedelmi járatát, csupán néhány összeköttetés maradt meg, amelyekkel az adott ország állampolgárai hazatérhettek. A Lufthansa március 19-én jelentette be, hogy a csoportból az Austrian Airlines, az Air Dolomiti és a Brussels Airlines felfüggesztette üzemelését, a Lufthansa és a Swiss pedig rendkívül korlátozott szolgáltatást nyújt a közeljövőben. Továbbra is biztosítják ugyanakkor az áruszállító járatokat, amelyekkel a gyárak működését, az ellátási láncot biztosítják, egyetlen egy cargo gépet sem vonnak ki a flottából, mindegyik az előre betervezett menetrend szerint közlekedik. A cég emellett vizsgálja, mely utasszállító gépeket használják fel áruszállításra. A Wizz Air akár naponta felülvizsgálja, mely járatai repülhetnek. Egyelőre törölték az olaszországi, izraeli, bulgáriai, máltai, norvégiai, dubaji járatokat, viszont a napokban Wizz-gépen érkeztek Kínából védőfelszerelések.

A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) elemzése szerint a korábban vártnál több mint kétszer nagyobb, 250 milliárd dolláros bevételkieséssel kell számolnia a légiközlekedési iparágnak.

(Forrás: MTI, fotó: Ryanair)