Budapesten, október 18-19. között rendezik a Duna Régió Stratégia 6. éves fórumát, amely a 2016 végén indult soros magyar elnökség legfontosabb, egyben záróeseménye. A Budapesti Kongresszusi Központban szervezett éves fórumra 29 országból több mint 1200 fő regisztrált.

A 2011. évi magyar EU elnökség során elfogadott Duna Régió Stratégia célja, hogy a résztvevő 14 országban – melyből 5 még nem tagja az Európai Uniónak – összehangolja az ágazati fejlesztéspolitikákat a régió összeköttetéseinek javítása, gazdaságának fejlesztése, a környezet védelme, ezáltal a régióban élők életszínvonalának javítása érdekében.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Európai Bizottság és a Duna Transznacionális Program társszervezésében megvalósuló 6. éves fórum az „A secure, connected and prospering Danube Region” (biztonságos, összekapcsolt és virágzó Duna régió) címet viseli. Magyarország a Stratégia soros elnökeként a budapesti éves fórum központi témáinak a Duna régió energiabiztonságát, a közlekedési kapcsolatok fejlesztését, valamint a környezetbarát közlekedési módok előmozdítását választotta.

A 2020 utáni időszakban az európai uniós finanszírozási források jelenleg ismert rendszere vélhetően átalakul, ezért fontos időben meghatározni a prioritást élvező fejlesztési irányokat. Ennek érdekében a dunai országok közötti stratégiai együttműködések kialakítását a magyarországi irányítású Duna Transznacionális Program 277 millió eurós költségvetéssel támogatja a 2014-2020 időszakban. A magyarországi pályázók minden eddiginél sikeresebben pályáztak, ezért a Duna Régió Stratégia jövőbeni irányvonalainak felvázolásában hazánknak vezető szerepe van.

Az éves fórum célja elsősorban az, hogy iránymutatással szolgáljon a régió számára a 2020 utáni időszak fejlesztéspolitikai célkitűzéseinek meghatározásához, egyben áttekintve a 14 ország előtt álló közös kihívásokat is.  Az eseményt Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke nyitja meg.