Január elsejétől jelentősen emelkedhet a turizmusban dolgozók átlagjövedelme, ami az állam részéről áfacsökkentés, a munkaadók felől garanciavállalás útján valósulhat meg – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója.

– Nem ördögtől való a gondolat, hogy 2018. január elsejétől a turizmusban, vendéglátásban foglalkoztatott munkavállalók átlagjövedelme megkétszereződjön. Ennek érdekében tárgyalásokat folytatunk a munkaadói érdekképviseletekkel. A kormány minden olyan észszerű döntésre nyitott, amelyek abban segítik az ágazatot, hogy a mostani bérhelyzet javuljon – jelentette ki a Magyar Időknek a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója.

Guller Zoltán leszögezte: a kormányzat hatalmas növekedési potenciált lát a turizmusban. – Úgy gondoljuk, hogy ez a terület jelentős mértékben képes hozzájárulni a magyar gazdaság erősödéséhez és a foglalkoztatás javulásához is – mondta.

Rámutatott, a szektor GDP-hez való közvetlen és közvetett hozzájárulása a mostani 10 százalék körüli mértékről két éven belül 16 százalékra emelkedhet, jelenleg Ausztriában jellemző ez a szint.

Egyelőre nem született döntés arról, hogy a vendéglátás példájából kiindulva csökkentik-e jövőre a szállásszolgáltatás után fizetendő, jelenleg 18 százalékos forgalmi adót, ahogy arról sem határoztak még, hogy kötelezővé teszik-e az éttermekben a jövedelmek fehérítésére szolgáló szervizdíjat.

Guller közölte: a szállodaipar képviselőivel jól alakulnak a tárgyalások, amelyekhez az adja az alapot, hogy garantált bérfejlesztés nélkül nem javul tovább a versenyképesség.

– A lobbiszervezetek a munkaadók érdekeit képviselik, nekünk pedig az a dolgunk, hogy alapvetően a munkavállalók érdekeit vegyük figyelembe és biztosítsuk, hogy ha valamilyen kedvező döntés születik, az utána valóban a bérfejlesztésben mutatkozzon meg – fogalmazott.