Jelentős többséggel jóváhagyta szerdán a londoni alsóház, hogy a brit királyi légierő bekapcsolódjon az Iszlám Állam terrorszervezet szíriai állásai elleni nemzetközi légi hadműveletekbe.

Az éjszakai voksolás előtt a kormány indítványáról tíz és fél órás vitanapot tartottak, amelyen 104 törvényhozó szólalt fel. A szíriai légi hadműveletekről szóló javaslatot végül 397:223 arányban hagyta jóvá az alsóház.

Az RAF eddig is részt vett az Iszlám Állam iraki hadállásai elleni támadásokban, ám a szíriai légi hadműveletekben nem, mivel ehhez a brit parlament a szerda esti voksolásig nem adta hozzájárulását.

A brit kormányfő a parlamenti felhatalmazás kiterjesztését kérő kormányindítvány szerdai vitájában kijelentette: az Iszlám Állam elleni küzdelemben nincs értelme figyelembe venni a szíriai-iraki határt, hiszen azt a dzsihadista szervezet maga sem ismeri el és nem is tartja tiszteletben. Cameron kizárta a brit hadsereg szárazföldi alakulatainak bevetését.

A vitát lezáró felszólalásában Philip Hammond külügyminiszter viszont elismerte, hogy az Iszlám Államot csak légitámadásokkal nem lehet felszámolni. Hammond szerint azonban a légi hadműveleteknek megvan az az azonnali hozadékuk, hogy csökkentik az Iszlám Állam képességét a külföldi terrortámadások végrehajtására, így Nagy-Britannia biztonságát is erősítik.

Hammond megerősítette, hogy a brit hírszerző szolgálatok adatai szerint 70 ezerre tehető azoknak a szíriai ellenzéki fegyvereseknek a száma, akik csatlakozhatnak ehhez a harchoz. Vannak köztük iszlamisták is, de „vannak iszlamisták a kuvaiti és a tunéziai parlamentben is, és együtt tudunk működni olyan iszlamistákkal, akik elfogadják a demokratikus eljárásrendet és készek részt venni abban” – fogalmazott a külügyminiszter.

A parlamenti jóváhagyás után a brit légierő Tornado és Typhoon típusú harci repülőgépei kapcsolódnak be a nemzetközi közösség szíriai légi hadműveleteibe, várakozások szerint akár már csütörtökön.

MTI