Lezárult a jelentkezési időszak a Virágos Magyarország környezetszépítő versenyre, idén a tavalyinál is többen, 324-en jelentkeztek, a legaktívabbak az 1000 fő alatti falvak voltak.

„Rekordévet rekordév követ a magyar turizmusban, nincs ez másként a Virágos Magyarország jubileumi versenyével sem” – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója. Az elmúlt időszak legnagyobb érdeklődésére számot tartó versenyére 324 pályázat érkezett, ennek többsége az 1000 fő alatti falu kategóriába jelentkezett.

A magyar települések több mint felében 1000 főnél kevesebben élnek, épp emiatt, ehhez igazítva idén változtak a nevezési kategóriák, és a lélekszám függvényében a következőképpen lehetett nevezni: 1000 fő alatti és feletti falvak, 50 000 fő alatti és feletti városok, és külön indulhattak a fővárosi kerületek.

A megmérettetésnek csak pozitív hatásai vannak egy-egy település életére, hiszen a felkészülés során a zöldfelületek rendezettebbé, a települések virágosabbá válnak, és közben az ott élő közösség építéséhez is hozzájárul az összefogás és a közös munka. A versenynek köszönhetően előtérbe kerül a környezettudatos gondolkodás, a szépülő környezet pedig egyszerre válhat turistamágnes-attrakcióvá és teszi szebbé az ott élők életét.

A települések értékelését szakmai zsűri végzi, 100 kertész, tájépítész, város- és falugondnok szakember vizsgálja meg társadalmi munkában a településeket a nyár folyamán.

Idén a verseny bírálati szempontrendszerét felülvizsgálva új kritériumokat is figyelembe vesznek a zsűritagok az értékelésnél. Többletpontot jelentenek a családbarát és az akadálymentes infrastruktúra-fejlesztések, vagy ha a pályázó városban, faluban több nyelven is elérhetőek a turisztikai információk. Újdonság, hogy a digitális elérhetőség (weboldal, applikáció) is bekerült a minősítési szempontok közé. Azért fontosak az új kritériumok, mert a vonzó településkép mellett ezek a tényezők is mind befolyásolják, hogy elégedetten távoznak-e a vendégek a desztinációból.