Katalizátor lehet a növekedéshez az új adójogszabályi rendszer – vélik az EY szakértői.

Az idei év is számos adómódosítással indult, amelyek ugyan nem hoznak gyökeres változást, de rendkívül szerteágazóak, és a gazdaság számos területét érintik. A munkáltatókat érintő változások négy csoportra bonthatók:

  • módosulnak az eljárási szabályok;
  • a foglalkoztatást elősegítő és a munkaerőhiány enyhítését célzó intézkedéseket vezetnek be;
  • bővítik a fejlesztési adókedvezmények körét;
  • a jogalkotó sok fontos részletkérdést pontosított, újradefiniált.

Az adóeljárás szabályozása tartalmilag – a jogorvoslati rendszer átalakításától eltekintve – kevésbé, formailag azonban alaposan megváltozott: a törvényhozás átszerkesztette a jelenleg hatályos, adózás rendjéről szóló törvényt, amelynek helyébe három új eljárási jogszabály lép. Az egyik egy új törvény az adózás rendjéről; a másik az adóigazgatási rendtartásról szól, végül egy szintén új jogszabály az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokat foglalja össze. Számos anyagi jellegű rendelkezés átkerült az egyes adótörvényekbe.

Az EY adótanácsadási üzletágának értékelése szerint az új szemléletű szabályozás egyszerűbbé, könnyebbé és közérthetőbbé teszi az adózást, valamint számos ügyfélbarát megoldással szolgál. Ugyanakkor a jogorvoslati rendszer átalakítása – mely valamennyi hatósági és bírósági szinten az adózói jogok szűkítésével jár – alapvetően új, tudatosabb és körültekintőbb ellenőrzési megközelítésre és hozzáállásra ösztönzi az adózókat.

A foglalkoztatással kapcsolatos terhek tovább mérséklődnek: a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás mértéke 19,5 százalékra csökken. A törvényalkotók törekedtek arra, hogy megkönnyítsék a foglalkoztatást, a munkaerő földrajzi mobilitását. A társasági adótörvény rendezi, hogy milyen feltételekkel lehet elszámolni a munkavállalók számára épített bérlakások beruházási költségeit. A személyi jövedelemadó-törvény pedig a munkáltató által adómentesen nyújtható mobilitási célú lakhatási támogatás szabályait határozza meg. A lakhatási támogatás adómentességének mértéke 2018-tól jelentősen emelkedik, öt éven át lesz adható, fokozatosan csökkenő értékben.

„Az új adószabályok egy olyan eszközt adnak a munkáltatóknak, amivel adómentes támogatást adhatnak azoknak a munkavállalóknak, akik hajlandóak új régiókba költözni és adott esetben új iparágakban munkát vállalni, ezzel tompítva a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő hiányát” – mondja Bedő Krisztina, az EY személyügyi tanácsadási üzletágának partnere.