Átadták „az utazó” magazin szavazása alapján 2018 legjobb turisztikai szolgáltatóinak járó díjakat szerdán Budapesten; első alkalommal a legjobb határon túli magyar szálláshelyet és a legjobb külhoni magyar éttermet is díjazták.

Érsek M. Zoltán, „az utazó” magazin főszerkesztője elmondta, hogy idén már 14. alkalommal adták át a legjobb turisztikai szolgáltatóknak járó díjakat, hagyományteremtő módon először a határon túli szolgáltatóknak is. Közölte: 16 kategóriában díjazták a szolgáltatókat az olvasók és turisztikai szakemberek szavazata alapján, és egy életműdíjat is kiosztottak.

Az év Családbarát szállodája 2018-ban az alsópáhoki Kolping Hotel Spa & Family Resort, az év wellness szállodája az Oxigén Hotel Superior Family & Spa, az év turisztikai befektetője a Mellow Mood Hotels lett. Az Utazó magazin év szállodaüzemeltetője elismerését a Hotel & More Hotel Management kapta.

Életműdíjat Garaczi János mesterszakács kapott, az év turisztikai városa pedig Nyíregyháza lett. Az év üzleti szállodája a Budapest Marriott Hotel, az év konferenciaszállodája a Corinthia Hotel Budapest, az év városi szállodája a Continental Hotel Budapest. Az év gyógyfürdője elismerést a Bükfürdő Thermal & Spa kapta, az év tranzitszállodája az Airport-Hotel Budapest lett. Az év légitársasága a Turkish Airlines, az év Budapesti étterme a Deák St. Kitchen. Az év vidéki étterme az Anyukám mondta, az év Wellness fürdője a Rudas Gyógyfürdő lett a magazin szavazásán.

A külhoni magyar szolgáltatóknak járó elismeréseket Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára adta át, aki kiemelte: évek óta azon dolgoznak, hogy a Kárpát-medencét az országgal egy gazdasági egységként kezeljék. Ezért nagy öröm, hogy díjazták a határon túli magyar turisztikai szolgáltatókat is – mondta. Az év határon túli magyar szálláshelye 2018-ban a tusnádfürdői Szent Kristfóf Panzió lett, az év határon túli magyar étterme a dunaszerdahelyi Villa Rosa Restaurant & Pension.

Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke a díjátadóhoz kapcsolódó konferencián elmondta: a magyar turizmus soha nem látott lehetőség előtt áll, új fejezet nyílik 2020. január elsejével, amikor a szálláshelyek 18 százalékos áfája 5 százalékra mérséklődik. A kormányzati döntésnek jelentős gazdaságélénkítő hatása lesz, valamint tisztább és átláthatóbb helyzetet eredményez az ágazatban. Ez a kormányzati segítség a teljes szakmának szól – mutatott rá, hozzátéve: a hatástanulmányok alapján a minőségi fejlesztések, az ezzel járó béremelések és azok közterhei visszatermelik középtávon az áfacsökkentés miatt kieső államháztartási bevételt.

Várakozásai szerint 2021-ig 4000-4500 új szoba is megnyílhat Budapesten, a befektetési vágy töretlen, ami a régi szállodáknak is komoly versenyhelyzetet teremt. Jelenleg Budapesten mintegy 20 ezer szállodai szoba van, Bécsben és Prágában ennek a duplája. Az egész országban is jelentős változások várhatóak a szálláshelyek kapacitásában. A Kisfaludy-programban közel 600 panzió újult meg már egyes régiókban, ez folytatódik, mindez minőségi változást jelent.  A szállodaszövetség adatai szerint vidéken 2019-ben 14 szálloda több mint 700 szobával fog megnyílni.

(Forrás: MTI, fotó: Mónus Márton)